Lidé z Pošumaví se nechtějí smířit s možnou stavbou hlubinného úložiště. Plánují víc protestovat proti přehlíživému přístupu státu

  24. června 2020

  Častější protesty a setkání. Obce z lokality Březový potok se nechtějí smířit s tím, že by na jejich území mělo vzniknout úložiště jaderného odpadu. Právě tato lokalita patří mezi čtyři, které Správě úložišť radioaktivních odpadů navrhl panel expertů. Návrh ještě musí schválit rada správy a pak vláda.

  V lokalitě Březový potok se stavba úložiště bezprostředně týká šesti obcí. Jedná se o Chanovice, Kvášňovice, Olšany, Pačejov, Velký Bor a Maňovice. „V případě, že by tu bylo úložiště, tak by se Maňovice pravděpodobně srovnaly buldozerem, protože bychom byli v takzvané horké zóně, kde nesmí být žádná obytná budova. Tady jde o budoucnost našich dětí a vnoučat. Znamenalo by to likvidaci tohoto krásného kusu přírody v Pošumaví,“ řekl místostarosta Maňovic Karel Klozar.
  Protesty proti stavbě úložiště jaderného odpadu budou častější

  Proti úložišti bojuje 17 let i spolek Jaderný odpad – děkujeme, nechceme! Nejbližší protestní akci chystá na 11. července. „Lidé chtějí vládě opravdu říct, že se jim to nelíbí, a tak budeme dělat asi každý měsíc jednu akci do té doby, než si nás vláda nevšimne opravdu víc,“ řekl předseda spolku František Kába.
  Obyvatelé obcí z lokality Březový potok se nechtějí smířit s tím, že by na jejich území mělo vzniknout úložiště jaderného odpadu. Místní proti tomu bojují už 17 let, teď chtějí své protesty pořádat ještě častěji Obyvatelé obcí z lokality Březový potok se nechtějí smířit s tím, že by na jejich území mělo vzniknout úložiště jaderného odpadu. Místní proti tomu bojují už 17 let, teď chtějí své protesty pořádat ještě častěji|foto:Jitka Englová,Český rozhlas Plzeň

  Proti postupu vlády při hledání lokality pro úložiště jaderného odpadu se dlouhodobě staví i Platforma proti hlubinnému úložišti. Sdružuje mimo jiné města, obce a spolky ze všech dotčených lokalit. Jejími členy zůstávají i nadále, a to i přesto, že třeba z návrhu užšího výběru expertů už vypadli. A nijak se nemění ani cíle platformy.

  „Platforma si dává za cíl to, aby bylo uvažováno i o dalších možnostech, kam a jak ukládat vyhořelé palivo. Společná snaha je stále o to, aby konečně byl přijat zákon, který je dlouho slibován, že obce budou mít právo se vyjadřovat k celému procesu. Nás mrzí, že stát tak přehlíživě k nám lidem v těch lokalitách přistupuje. Stát by se měl chovat férově a nezapomínat na ohrožený živočišný druh, kterým je člověk venkovský,“ uzavřel mluvčí platformy a starosta Chanovic Petr Klásek.

  Finální lokalitu pro stavbu úložiště by měla vláda vybrat do roku 2025

  Zdroj: ČRo
  autoři: Jitka Englová