Mládek: Nejlepší by byl vlastní závod na zpracování jaderného paliva

  V Česku se těží uran, palivo do dvou tuzemských jaderných elektráren se však vyrábí v Rusku. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka by pro Česko bylo nejvýhodnější mít vlastní závod na výrobu paliva. Uvedl to v pořadu Kauza dne Rádia Impuls.

  „Nejvhodnější by bylo, kdyby tady byl závod na finalizaci jaderného paliva,“ prohlásil Mládek. S touto variantou počítá i Akční plán rozvoje jaderné energetiky, který by měla v nejbližších týdnech projednat vláda. V plánu je zmínka o výrobě na území ČR nebo v blízkém regionu. Kdo by mohl v Česku palivo vyrábět, není jasné.

  Do obou tuzemských jaderných elektráren v současnosti dodává palivo ruská společnost TVEL, která je součástí státního Rosatomu. V minulosti Temelín zásoboval americký Westinghouse. Američané čelili technickým problémům, mezitím však palivo zdokonalili. U jeho nového typu by podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové již k problémům docházet nemělo. S technickými problémy v Temelíně navíc nedávno potýkal i TVEL.

  Letos by se měl také ČEZ rozhodnout, jestli využije opci a prodlouží na dodávky pro Temelín kontrakt s TVEL, nebo vypíše na dalších deset let novou soutěž, do které by se mohl opět přihlásit i americký producent.

  „V minulosti už Temelín fungoval na palivo americké firmy Westinghouse, v současné době funguje na palivo ruské firmy TVEL. Prokázalo se, že je možné obojí. Jakékoliv rozhodnutí bude přijato, předpokládám, že to ČEZ udělá s péčí řádného hospodáře, a cokoliv je možné,“ dodal Mládek.

  Zdroj: idnes.cz
  Autor: Jan Brož