Německo. Gorleben se zavírá

    Vyšlo: 20.7.2021

    Německé spolkové ministerstvo životního prostředí pověřilo společnost BGE uzavřením průzkumného dolu Gorleben. Uzavírání tohoto dolu se bude financovat z fondu určeného na stavbu konečného úložiště.

    Průzkumný důl v Dolním Sasku Gorleben se s konečnou platností uzavře. Uzavírá se tím také kapitola konečné úložiště v Gorlebenu,“ oznámil státní sekretář spolkového ministerstva životního prostředí Jochen Flasbarth v pátek v Gorlebenu. Ministerstvo pod vedení Swenji Schulze (SPD) rozhodlo o tom, že pověří Spolkovou společnost pro konečné skladování BGE definitivním uzavřením dolu. Na práce s tím spojené ministerstvo navrhlo celkovou částku ve výši několika set miliónů euro.

    Lokalita Gorleben byla vyřazena z dalšího hledánímísta pro stavbu konečného úložiště vysoce radioaktivních odpadů již v září loňského roku. V průběžné zprávě  společnosti BGE z loňského září byl bývalý solný důl v dolnosaském Gorlebenu označen z geologických důvodů jako nevhodný pro stavbu úložiště. Předtím se rozrušeně několik desetiletí vedl spor o tom, zda se zde uloží právě vysoce radioaktivní odpady, jak se plánovalo již od roku 1977. Proti těmto plánům se však ohradila oblast Wendland, kde se zformovalo velké protestní hnutí.

    „Od tohoto okamžiku již neexistují žádná zadní vrátka,“ řekl dolnosaský ministr životního prostředí Olaf Lies (SPD) v pátek v Gorlebenu a mluvil přitom o „velmi důležitém signálu pro celý region“.  Rozhodnutí o uzavření dolu je „pozitivním ukončením boje, který zde byl správně veden proti nesprávnému politickému rozhodnutí,“ řekl Lies.

    Státní sekretář Flasbarth dodal, že průběžná zpráva BGE pouze vědecky doložila, že po celém Německu existuje celá řada více vhodných lokalit než Gorleben. Průběžná zpráva BGE označuje 90 oblastí v zemích kromě Sárska, které přichází z geologického hlediska v úvahu pro budoucí stavbu konečného jaderného úložiště. BGE nyní připravuje průzkum těchto území, v nichž se nachází ca. 60 solných dolů.

    S ohledem na politicky stále kontroverzní proces hledání německého jaderného úložiště prohlásil prezident společnosti BGE Wolfram Koenig: „Kapitola Gorleben je minulostí – úkol nalezení vhodného místa pro úložiště trvá. Poslední kapitolu vystoupení země z této vysoce rizikové technologie musíme napsat společně,“ dodal.

    Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

     

    Gorleben nepřipadá jako jaderné úložištěv úvahu. Nyní se bude tento dolnosaský důl uzavírat

    Vyšlo: 17.9.2021

    Dolnosaský solný důl v Gorlebenu, který byl dříve dlouhá léta uvažovaný jako vhodný pro budoucí konečné uložení vysoce radioaktivních odpadů, se nyní definitivně uzavře.  Sdělilo to v pátek německé spolkové ministerstvo životního prostředí.

    Ministerstvo rozhodlo o tom, že pověří Spolkovou společnost pro konečné skladování BGE definitivním uzavřením dolu v Gorlebenu.

    V minulém roce Spolková společnost pro konečné skladování BGE vybrala 90 oblastí po celém Německu, které jsou geologicky vhodné pro budoucí stavbu konečného úložiště pro vysoce radioaktivní odpady z německých jaderných elektráren. A solný důl v Gorlebenu, o kterém se dlouhé roky vedly spory, mezi těmito vybranými oblastmi není.

    Jako důvod, proč důl v Gorlebenu chybí mezi vybranými oblastmi, uvádí společnost BGE geologické nedostatky.

    V sedmdesátých letech minulého století rozhodli němečtí politici o tom, že se v solném dole v dolnosaském Gorlebenu postaví konečného úložiště vysoce radioaktivních odpadů. To způsobilo dlouholetémasivní protesty v oblasti. Po dlouhých a nekončících sporech se nakoneccelý proces vyhledávání vhodného místa pro jaderné úložiště nastartoval znovu od samého začátku.  Někteří politici všakkritizovali skutečnost, že důl v Gorlebenu z procesu vyhledávání vypadl.

    Zdroj: Focus.de

     

    Solný důl v Gorlebenu se definitivně zavírá

    Vyšlo: 17.9.2021

    Dlouhé roky se diskutovalo o solném dolu v Gorlebenu jako vhodném místu pro trvalé úložení německých vysoce radioaktivních odpadů. Nyní se důl začal definitivně zavírat.

    Po více než 30 letech neutuchajících protestů senyní solný důl v dolnosaském Gorlebenu konečně zavírá. Lokalita Gorleben byla vyloučena z dalšího procesu hledání vhodného místa pro jaderné úložiště.

    V pátek německé spolkové ministerstvo životního prostředí oznámilo, že pověřilo Spolkovou společnost pro konečné skladování BGE definitivním uzavřením tohoto solného dolu.
    „Kapitola Gorleben je dnešním dnem uzavřena,“ řekl státní sekretář ministerstva životního prostředí Jochen Flasbarth. Dolnosaský ministr životního prostředí Olaf Lies dodal: „Od dnešního dne neexistují žádná zadní vrátka. Téma konečného úložiště v Gorlebenu je definitivně uzavřeno.“

    Na podzim loňského roku zveřejnila společnost BGE seznam 90 území po celém Německu, která jsou geologicky vhodná pro budoucí stavbu konečného úložiště. Dlouho diskutovaný Gorleben na seznamuchybí. Důvodem jsou geologické nedostatky lokality.

    Zdroj: sueddeutsche.de 

    Překlad: Gabriela Reitinger z OIŽP