O jedné zbytečné cestě za ministrem

     

    Po překvapení z poloviny července,  kdy ministr průmyslu Mládek na tiskové konferenci oznámil, že chce nechat hledat úložiště jen na dvou lokalitách na Vysočině namísto na sedmi v celé republice, zároveň pozval na ministerstvo starosty všech dotčených obcí a také členy Pracovní skupiny pro dialog o úložišti.  Proto jsem také vyrazil do Prahy, neb ve skupině pracuji nominován Zeleným kruhem. Avšak, kdo třebas kvůli dovolené nebyl, nemusí litovat. Zpětně se ta akce jeví jako ztráta času.

    Ministr chtěl zjevně jen uklidnit situaci po své prohlášení. Však také jednání zahájil promítnutím videozáznamu z ní, aby dokázal, že mluvil toliko o návrhu a nikoliv o hotové věci. A zdůraznil, že dokud nebude rozhodnuto, platí stávající stav. Tedy stát hledá na sedmi lokalitách. Ale tam, kde nenajdou souhlasy obcí, nebude žádat o prodloužení platnosti průzkumných území, která skončí s posledním prosincem roku 2016.  Výsledky, které nyní Správa úložišť získá, jsou oproti předpokladům velmi omezené. Mnoho prací z projektu se prostě neudělá. A začíná prosakovat, že by Správě úložišť možná stačily pro pokračování jen čtyři lokality.

    Jan Mládek pak vyzval obce, aby se pokud možno písemně vyjádřily:
    -    zda mají vůli pokračovat v činnosti Pracovní skupiny pro dialog o hlubinném úložišti,
    -    jestli chtějí spolupracovat na návrhu věcného záměru zákona o zapojení obcí do procesu výběru vhodné lokality,
    -    a  zda mají zájem podílet se na přípravě nařízení vlády o příspěvcích pro dotčené obce
    (celé Mládkovo vyjádření je tu: http://www.mpo.cz/dokument178423.html).

    Obce ze tří lokalit (Březový potok, Hrádek a po tiskovce ministra i Horka) už Pracovní skupinu opustily. Otázka tedy je, s jakým mandátem bude práce těch zbývajících. Na návrhu zákona zástupci obcí a spolků spolupracovaly mnoho let ve zmíněné Pracovní skupině a teď je (po desetiměsíční prodlevě na MPO) na vládě a posléze bude na Parlamentu, jak se vytvořeného kompromisu chopí. Nabídka na spolupráci proto vypadá, že by z návrhu mohlo být ještě odkrajováno v neprospěch obcí anebo ministrovi jeho poradci narychlo něco načrtli na papír, aby se ta cesta do Prahy nezdála všem tak zbytečná.     

    Nabídka na přípravě nařízení vlády o příspěvcích pro dotčené obce je lákavá pro ty, které chtějí hlavně motivační peníze. Jako v minulosti to bude středobod aktivit Správy úložišť. Ovšem spolupráce má už dopředu omezený rozsah, protože limity kolem příspěvků jsou dané atomovým zákonem.

    Zajímavé, že se neobjevila otázka na to nejdůležitější – zda budou obce ochotny spolupracovat na další etapě průzkumů, když celé to setkání mělo být jen kvůli tomu. Čas na odpovědi dal ministr do konce září, což je datum umožňující mu zklidnit situaci do voleb, a když už pak dá na vládu cokoliv anebo nic,  nepromítne se to do nich. A také je to čas na lákání lokalit na přísliby větších peněz v budoucnu. Novým atomovým zákonem je totiž stanoven jednorázový příspěvek pro každou obec, na jejímž území bude schváleno chráněné území pro zvláštní zásahy do zemské kůry, na 50 milionů korun.

    A protože ministr Mládek si chtěl vyslechnout názory z lokalit, mělo setkání podobu Hyde Parku vystupujících starostů a lidí ze spolků, kdy si každý řekl, co měl na srdci. Někdy to byly doslova perly. Ministr si ale na celé setkání vyčlenil jen hodinu, takže tolik těch názorů zase neslyšel. Ale dozajista díky množství reakcí z lokality Horka musel pochopit svůj omyl, když na oné památné tiskové konferenci prohlásil, že právě zde cítí politickou vůli jít cestou k úložišti.

    Starosta Souček z Rudíkova a já s kolegou ze Zeleného kruhu jsme přednesli odůvodněný návrh na zmrazení průzkumů všude, protože by to dle nás bylo ve stávající situaci nejlepší řešení. Posuďte sami.  

    Edvard Sequens, Calla

    Návrh na odložení geologických průzkumů plánovaných v jednotlivých regionech České republiky v rámci hledání lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva