Peníze za průzkum nevítáme. Ale necháme si je

    Vesnice v okolí Hodova dostaly miliony, které mají kompenzovat dopady hledání místa pro úložiště radioaktivního odpadu.

    Třebíčsko – Finanční kompenzaci za geologické zkoumání, které brzy začne v okolí Hodova, už přijalo všech devět obcí z lokality Horka na hranici Třebíčska a Žďárska. Reakce jejich starostek a starostů na miliony od státu jsou však rozporuplné. Například Nárameč si s počátkem roku 2016 přišla na více než milion a dvě stě tisíc korun. "Nemohu říct, že jsme ty peníze přivítali. Stále máme platné referendum, ve kterém naši lidé řekli, že máme všechno, co se týče hlubinného úložiště, odmítat. Příspěvek nám ale patří ze zákona, proto jsme ho přijali, ale nepřivítali," poznamenala náramečská starostka Ludmila Jelínková.

    Zatímco Budišov získal asi jen desetinu svého patnáctimilionového rozpočtu, třeba Oslavičce se objem peněz, se kterými ročně běžně pracuje, rovnou zdvojnásobil. Díky příspěvku od Správy úložišť radioaktivních odpadů bude už letos vedení obce hospodařit s více než dvěma miliony korun. Stejné to bude ve všech letech, kdy se v jejím katastru bude zkoumat.

    Podobně jako Ludmila Jelínková z Náramče však starostka Oslavičky Markéta Šulová nadšená z příspěvku příliš není. "Jsme proti průzkumům i proti úložišti. Na druhou stranu proč bychom peníze odmítali, když nám náleží ze zákona," podotkla Jelínková.

    Lokalita Horka v okolí Hodova je jednou ze sedmi v zemi, kde by mohlo být hlubinné úložiště jaderného odpadu. "Terénní práce pro první etapu průzkumů začnou letos na jaře," potvrdila mluvčí Súrao Ivana Škvorová.

    Deset let hledání

    Po jejich dokončení by se měl počet lokalit postupně snižovat. Do roku 2025 má být známa jedna s nejvhodnějšími podmínkami pro hlubinné dílo. Dotčené obce, v jejichž katastrech se podložní geologická situace zkoumá, dostávají finanční kompenzace. Poprvé se tak stalo letos.

    Největší suma dorazila do Hodova. V jeho okolí se totiž bude zkoumat na největší ploše z dotčených devíti obcí v lokalitě Horka. "Za každý rok průzkumů dostaneme skoro tři a půl milionu. Letos to využijeme hlavně na opravy a budování infrastruktury," řekl starosta Stanislav Jaša.

    Zároveň přiznal, že pohled obyvatel na dění okolo obce není jednotný. "Názory jsou pochopitelně různé," poznamenal.

    Hojkov a Cejle z Jihlavska a tamní lokality Hrádek už peníze odmítly. Chápou to jako jasné odmítnutí všeho, co s úložištěm jaderného odpadu souvisí. Na Třebíčsku není taková obec žádná. "Má to i právní rozměr. Nemusíme s úložištěm a průzkumy souhlasit, ale peníze ve formě kompenzací nám patří ze zákona. Kdybychom je nepřijali, mohl by se kdokoli z obce ozvat s tím, že jsme legislativu porušili a obec o tyto peníze v podstatě ochudili," vysvětlil starosta Rudíkova Zdeněk Souček.

    Jeho obec si přišla na téměř 900 tisíc korun. Prostředky využije třeba na stavbu chodníku od hostince k orlovně.

    Podobné plány má také sousední Vlčatín, který získal ještě o asi 250 tisíc více. Tamní zastupitelé nejspíš brzy odsouhlasí opravu komunikací a další budování chodníků.
    "Úložiště je věcí státu. My to všechno bereme tak, jak to přichází," mínil starosta Vlčatína Josef Mezlík.

    Peníze budou některé obce investovat i do rozvoje školství. Týká se to Budišova a také Oslavice. Ve druhé jmenované obci se má úpravy dočkat školní zahrada a samospráva si také nechá vypracovat projekt na zvýšení kapacity mateřské školy.

    Podle oslavického starosta Pavla Janouška se navíc obec přijetím příspěvku k ničemu nezavázala. "Mám tím na mysli to, že když jsme pro průzkumy, tak jsme automaticky pro úložiště," upřesnil.

    Zdroj: Třebíčský deník.