Podnikatel sbíral podpisy proti úložišti v Jindřichově Hradci: 3/4 dotázaných proti HÚ

    Jindřichův Hradec – Využít zákon o obcích se rozhodl jindřichohradecký podnikatel Martin Fousek, který sbíral podpisy občanů k výzvě pro hradecké zastupitele, aby zaujali nesouhlasné stanovisko vůči zamýšlenému úložišti radioaktivního odpadu.

    Jak vysvětloval již při své prázdninové kampani, jedna z vytipovaných lokalit Čihadlo mezi Lodhéřovem a Deštnou leží prakticky jen deset kilometrů od Jindřichova Hradce.

    PODPISY OBČANŮ, aby hradecké zastupitelstvo odmítlo úložiště v nedaleké lokalitě Čihadlo, včera předal Martin Fousek (vpravo) starostovi Jindřichova Hradce Stanislavu Mrvkovi.Autor: Deník/Lenka Novotná

     

    Podařilo se mu nasbírat celkem 129 podpisů občanů z Jindřichova Hradce, které včera předal starostovi města Stanislavu Mrvkovi.
    „Podle mého průzkumu, který jsem si k tomu zároveň dělal, tak tři až pět procent lidí je pro úložiště, dalších dvacet procent se nijak nechce vyjadřovat a tři čtvrtiny jsou proti, což není zanedbatelné množství," sdělil starostovi Martin Fousek s tím, že to není petice v pravém slova smyslu, ale že vychází ze zákona o obcích, kdy se zastupitelé musejí zabývat podnětem, když se na ně obrátí nejméně půl procenta obyvatel obce.

    „Chceme, aby zastupitelé Hradce zaujali nesouhlasné stanovisko s úložištěm. Vždyť by se mělo nacházet jen kousek od nás. A také si myslím, že by tato záležitost měla být v programu stran do blížících se krajských voleb. Otázky, jako je řešení dopravy a podobně, by měly být samozřejmé, ale tohle hýbe společností," vysvětluje Martin Fousek.

    Starosta podepsané podněty přijal s tím, že postup projedná s právníkem, neboť je ojedinělý. Až pak se tím může zabývat rada a zastupitelé. „Zastupitelstvo ale nemůže přijmout závažné rozhodnutí, které se dotýká pozemku jiné obce," zdůraznil.

    Co se týče samotného jaderného odpadu, poznamenal, že dvacet let v bývalém zaměstnání chodil po víkách reaktoru. „Mám problém s úložištěm, ale ne se samotným průzkumem. Ten je nutný, aby se jednotlivé vytipované lokality mohly srovnat. Pak budou moci jednoznačně říct, že tato krajina není vhodná. Bude se hledat varianta nejschůdnější a nejvýhodnější. A za ty roky, než nastane realizace, je možné, že už bude existovat technologie na likvidaci jaderného odpadu," vyjadřuje svůj názor Stanislav Mrvka.

    Martin Fousek mu oponuje v tom směru, že je lepší, když se vše zastaví hned na začátku a bude klid.

    Ostatně, v pátek se mohou občané zejména z obcí v dotčené lokalitě Čihadlo seznámit právě s metodami chystaného geologického průzkumu, který by měl začít již příští rok.

    Zdroj: denik.cz

    Autor: Lenka Novotná

    Foto autor: Deník/Lenka Novotná