Prezentace úložiště odpadu nepřesvědčila

    Jistebnice - Geologové od Správy úložišť radioaktivních odpadů se v sobotu snažili občany Jistebnicka získat na svou stranu.

    Zbavit obyvatele obav ze samotného odpadu i průzkumu se jim ale nepodařilo.

    „Měli to zajímavě udělané a hodně jsem se toho dozvěděla, ale určitě mě nepřesvědčili, abych úložiště v blízkosti bydliště přivítala s otevřenou náručí," potvrdila Klára Novotná. Ani ona nesouhlasí s tím, že zdejší lokalita Magdalena patří mezi sedm možných míst v ČR, kde by se úložiště jaderného odpadu mohlo stavět. Tomu musí předcházet geologické průzkumy, které by mohly začít již v příštím roce.

     

    Geologové přijeli v sobotu do jistebnického kulturního domu ukázat, jak bude vypadat průzkum Magdaleny. Jistebnicko patří k místům, kde by mohlo být úložiště jaderného odpadu. Autor: Veronika Gigalová

    Mapy a fotografie ukazovaly, jak vypadá Magdalena pod zemí a jaká kritéria jsou při výběru lokality sledovaná. Do kulturního domu se na ně přišel podívat i starosta Vladimír Mašek.

    „Je třeba posoudit, zda je hlubinné úložiště jaderného odpadu vhodné. Myslím si, že nastane spousta problémů, které posléze nebudeme schopni řešit, a nebo nás nepříznivě ovlivní. Nevím, zda se dostatečně myslelo na přehřívání pod zemí nebo na průsaky vody. Jistě, teď tam voda neproniká, ale kdo ví, jak to bude za několik let?" zamýšlí se starosta Jistebnice.

    Správa úložišť (SÚRAO) by po průzkumech měla odpovědět na všechny tyto otázky, tedy včetně těch o spodní vodě.

    „Voda je potenciálně nejvíce nebezpečná, protože pod zemí proudí různými směry. Jednou, za mnoho a mnoho let je možné, že se kontaminuje radioaktivitou, ale to je tak minimální teoretická možnost, že se nedá zjistit. Pohyb vody samozřejmě monitorujeme, ale tok se vždy může změnit pohybem půdy. Tyto všechny aspekty zjišťujeme, také proto jsme tady," ujišťuje geolog Miloš Kováčik za SÚRAO. Připouští, že zaručit bezpečnost stavby na sto tisíc let dopředu nikdo neumí.

    Lokalita Magdalena zasahuje Jistebnicko, Nadějkovsko a Božejovicko a její výměra je kolem 20 tisíc čtverečních kilometrů. Již v roce 2004 vyjádřili lidé v referendu, že úložiště vyhořelého paliva tu nechtějí. Vláda se ale výsledkem neřídí a již v roce 2018 chce znát názvy dvou nejvhodnějších lokalit. Za dalších sedm pak už jen jedno.

    Autor: Veronika Gigalová

    Zdroj: Denik.cz