Ve Velkém Boru lidé protestovali proti jadernému úložišti, chtějí právo veta

  Vyšlo: 20.04.2024

  (pozn.: Video z akce naleznete v příloze článku.)

  Ve Velkém Boru na Klatovsku se konal už osmý ročník protestní akce Den proti úložišti. Lokalita nedalekého Březovského potoka je jednou z vytipovaných lokalit, kde by úložiště jaderného odpadu mohlo stát. Místní jsou ale proti. Protestovalo se i na dalších místech, kde by mohlo úložiště stát. Podle mluvčího Platformy proti hlubinnému úložišti a starosty Horažďovic Michaela Formana přišly na akci zhruba dvě stovky lidí. Boj proti úložišti i přes dílčí neúspěchy bude pokračovat, řekl ČTK.

  Obyvatelé obce Velký Bor i obcí v okolí chtějí, aby pro umístění úložiště byl nezbytný souhlas obce, v jejímž katastru bude úložiště nakonec stát. S tím se ale zatím nepočítá. V únoru schválený zákon o umístění a vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu stanoví, že o jeho umístění nakonec rozhodne vláda, ale po předjednání s dotčenými obcemi, kterým kabinet může stanovit kompenzace. Zákon však obcím nedává možnost vetovat stavbu úložiště na jejich území.

  "Je to pro nás velké zklamání a některé obce to berou skutečně jako podraz, protože tato vláda na začátku deklarovala, že by chtěla posílit práva obcí, což se ale nestalo," řekl Forman.

  Další výhradou je formulace v zákoně, která říká, že stát by se mohl domluvit na odškodnění pro obce, kde nakonec úložiště bude. To je podle obcí ovšem zcela vágní formulace a platforma požaduje, aby byla kompenzace jasně stanovená zákonem. Podle Formana je sice v únoru schválený zákon prohranou etapou, ale obce, kterým hrozí, že se u nich úložiště postaví, chtějí za svá práva bojovat dál. Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 55 členů - 38 měst a obcí a 17 spolků.

  Snížení počtu území zvažovaných pro úložiště z devíti na čtyři vloni schválila vláda. V seznamu zůstaly z Vysočiny Hrádek a Horka a lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Úložiště, v němž mají být v hloubce půl kilometru uložené tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, se má v Česku začít stavět v roce 2050.

  Protestní akce se dnes konaly i na dalších místech, o kterých se uvažuje jako o lokalitě pro budoucí úložiště. Někde ale zasáhlo počasí. Například symbolický úklid odpadu poblíž plánovaného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Janoch u Temelína se dnes nekonal. Akci nedaleko Nové Vsi na Českobudějovicku organizátorka Kateřina Vernerová ze Sdružení Satis kvůli nepříznivému počasí přesunula na příští sobotu.

  Zdroj: ČTK

  Foto: CTK/Pavlíček Luboš

   

  Další články z médií

  +++

  CNN Prima NEWS - Zprávy, 17:28 | 20.04.24

  Protestovat proti zvažované stavby hlubinného úložiště radioaktivních odpadů se dnes rozhodli obyvatelé Pošumaví. S transparenty a vlajkami se vydali kolem 15. hodiny z obce Velký Bor hlavní silnicí z Plzně na Horažďovice. Rada platformy, která protest pořádá, poslala minulý týden dopis ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi. Jejich cílem je jednat o výraznějších kompenzacích pro obce. Rada platformy považuje práva dotčených obcí při rozhodování o hlubinném úložišti za nedostatečná. Den proti úložišti zvažují i v dalších lokalitách, v Horce, Hrádku na Vysočině a protest zřejmě proběhne i v lokalitě Janoch u jihočeského Temelína.

  Video z akce naleznete v příloze článku.


  Přílohy ke stažení