Vláda nás zradila, tvrdí na Vysočině. Síkela prý nesplnil důležitý slib

  Vyšlo: 17. 11. 2023

  Video na odkazu.

  Vedení Vysočiny se nelíbí výsledná podoba zákona o hlubinném úložišti jaderného odpadu. Podle něj bude totiž o umístění úložiště rozhodovat nově pouze vláda, a to bez jakékoliv kontroly obou komor parlamentu. Lidé z vedení obcí, kterých se to týká, mají strach, že bez zastání Sněmovny a Senátu je nikdo nebude poslouchat.

  Výběr lokality pro hlubinné jaderné úložiště bude nově pouze pod taktovkou vlády. Kraj Vysočina i dotčené obce to berou jako zradu. Bojí se, že se bude rozhodovat o nich bez nich. Nově totiž výběr lokality budou muset vzít Poslanecká sněmovna i Senát pouze na vědomí.

  "Nešťastné je nenaplnění slibu, který nám ministr Síkela (STAN), v podobě souhlasu alespoň obou komor parlamentu, dal," říká náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). "Celou dobu tam ta podmínka byla a najednou je pryč. Je to ukázka toho, jak se velmi těžce buduje důvěra a jak se velmi lehce ztrácí," dodává starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák.

  Právě Hrádek u Dolní Cerekve na Jihlavsku je jedna z vytipovaných lokalit pro uložiště. Místním lidem se nový postoj státu, potažmo ministerstva průmyslu a obchodu, nelíbí. Ministerstvo ale odmítá, že by něco zatajovalo. "Diskuse se zástupci Kraje Vysočina i dotčenými obcemi ze strany státu probíhají průběžně," tvrdí jeho mluvčí Vojtěch Srnka.

  Vybráno ze čtyř vytipovaných lokalit musí být v roce 2030. Začít stavět by se mělo nejpozději v roce 2050. V půlkilometrové hloubce během 15 let vznikne úložiště, kam se vejde až devět tisíc tun jaderného odpadu. Projekt, včetně 100 let provozu, by měl stát 111 miliard korun.
  luk, TN.cz

  Autor: David Pik

  Zdroj: TN.cz