Vláda přerušila projednávání zprávy, která řeší těžbu uranu

    Praha – Ministři dnes přerušili projednávání zprávy, která se zabývá další možnou těžbu uranu v Česku. Vrátit by se k ní měli na příštím jednání. Materiál řeší dotěžení současného ložiska Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku i přípravu případné nové těžby v Brzkově na Jihlavsku. Proti těžbě v Brzkově vystupují místní občané i ekologové. Zprávu předložilo ministerstvo průmyslu (MPO), kterému její vypracování v červenci vláda uložila.

    „Příprava studie v žádném případě neznamená, že současná vláda bude o možnosti zahájení těžby v Brzkově rozhodovat,“ řekl ČTK Miroslav Kynčl z tiskového odboru MPO. Podle něj je však nezbytné, aby vláda téma nové těžby zvažovala při strategickém rozhodování o dalších možnostech surovinového a energetického zabezpečení rozvoje ekonomiky.

    „A to ve všech souvislostech, to znamená od zhodnocení možných dopadů na životní prostředí až k zajištění zaměstnanosti v daném regionu a jejího dalšího směrování z hlediska rozvoje jednotlivých oblastí ekonomiky v daném místě,“ uvedl Kynčl.

    S možnou těžbou v Brzkově však nesouhlasí ekologové ani část místních občanů. Na začátku září se v obci konal pochod proti uranu, na kterém se sešlo kolem 150 lidí. V polovině října pak odeslal brzkovský spolek Naše budoucnost bez uranu na úřad vlády petici proti zahájení těžby v katastru obce. Podepsalo ji 1700 lidí.

    Ekologické sdružení Calla a spolek Naše budoucnost bez uranu ve společné páteční tiskové zprávě varovaly, že brzkovský důl by se měl začít budovat v roce 2019 a samotný uran se na místě těžit od roku 2022. Podle ministerstva jde však pouze o informativní údaje.

    „Všechny údaje a termíny týkající se otvírky ložiska Brzkov -- Horní Věžnice jsou v předmětném materiálu informativní a vláda žádné nebude schvalovat. Nejedná se tedy o zahájení technických prací na přípravu těžby a už vůbec ne těžbu samotnou,“ dodal Kynčl.

    Záměr přípravy těžby v Brzkově podpořil na konci března i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Těžbu v Brzkově tehdy označil za reálnou alternativu vytvoření pracovních míst po uzavření dolu v Rožné. Uvedl, že pro těžbu je třeba najít technologie, které co nejméně zatíží přírodu.

    V ložisku Rožná by mělo dojít k ukončení těžby v horizontu tří let, tedy do roku 2017. Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Uranová ruda se tam těží přes půl století.

    Zdroj: ČTK
    Autor: rdo mha