PETICE za přijetí legislativy upravující transparentní a demokratický rámec pro zajištění odpovědného procesu výběru nejvhodnější bezpečné lokality pro hlubinné úložiště radioaktivních odpadů

    Vážení  spoluobčané, dovolte, abychom  Vás touto cestou informovali o souvislostech, na které jste asi zatím nepomysleli a vyzvali Vás k podpisu naší petice.¨


    Možná jste okrajově zaznamenali v médiích, že stát v této době řeší nejen svou jadernou energetiku, ale též ukládání radioaktivního odpadu – tedy hledání lokality pro vybudování prvního hlubinného úložiště vysoce radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného paliva (neplést s mezisklady, které jsou u jaderných elektráren, ani nedoufat, že VŠECKO vyhořelé palivo je určeno pro přepracování).

    Aktuální situace je taková, že podle dnešního nedostatečného legislativního stavu, může zástupce státu (ministerstvo, státní instituce) poměrně snadno určit některou lokalitu a povolit započetí průzkumných prací.

    Problém je v tom, že přestože evropská legislativa požaduje řešit hledisko odpovědnosti, bezpečnosti a transparentní komunikaci státu s občany (včetně posílení role občanů v rozhodovacím procesu), stát vede jakýsi dialog především se zainteresovanými starosty některých dotčených obcí, zatímco oponentní názory odmítá a do férové úpravy legislativy se mu nechce. Návrh zákona o posílení pravomocí obcí leží nepovšimnut na Ministerstvu průmyslu a obchodu (pod které problematika patří) a stát zákulisní metodou přes státní podniky a svoje výkonné složky tlačí průzkumy v lokalitách kupředu. První průzkumné území bylo stanoveno rozhodnutím Ministerstva životního prostředí (!) dne 30.5.2013 u Dolní Rožínky ( tzv. lokalita Kraví hora).

    V evropské legislativě jsou také ukryta čertova kopýtka – radioaktivní odpad by se za jistých okolností mohl skladovat ve třetí zemi. To může pro optimistu znamenat, že se náš odpad vyveze za hranice a budeme mít vyřešeno. Pesimista si vzpomene na kravíny nacpané německými odpadky, které hořely v Čechách. Taky můžeme být evropští premianti a mít u nás s evropskými dotacemi vybudované první hlubinné úložiště např. pro střední Evropu.

    Není důvod se domnívat, že v jaderné energetice včetně nakládání s radioaktivním odpadem nemůže vzniknout podobný lobbistický tlak jako s fotovoltaickým byznysem. Zatímco fotovoltaické panely lze demontovat, pokud vám někdo začne za humny pod kopec zavážet radioaktivní odpad, není to „vratný krok“ a týká se desítek následujících generací.

    Mnohaletá snaha občanů z vytipovaných lokalit o to, aby byli bráni jako partneři při rozhodování o budoucnosti svého území, se nyní dostala do další fáze, kdy usilují, aby se toto doslova životně důležité téma dostalo mezi veřejnost. Přestože státní rozpočet formálně vynakládá nemalé částky na “komunikaci s veřejností”, konají se především exkurze pečlivě vybraných zástupců “veřejnosti” do zahraničních jaderných zařízení a neproduktivní jednání pracovních skupin a podskupin. Problematika je spíše tabuizována pod záminkou, že se jedná o vysoce odbornou záležitost.

    Není to pravda.

    Nenechte se mýlit obvyklou větou „někde to být musí“.

    Ano musí, ale to není argument pro to, aby o tom rozhodla hrstka mocných metodou „o nás bez nás“. My, naše děti a další generace jsme ti, kdo jednou budou mít v sousedství zakopaný radioaktivní odpad (radiotoxicita klesne za milion let!), kdo bude vystaven riziku nehod při dopravě či manipulaci, možnému úniku radioaktivity, zátěži při dopravě kontejnerů s radioaktivním odpadem přes republiku, zdravotní zátěži až zkrácení délky života, poklesu cen nemovitostí...

    Nejmenší, co můžeme pro svoji vlastní budoucnost udělat, je nastavit férové podmínky hry.

    Od našeho státu žádáme dodržet tato kritéria :

    • Reálnost řešení.
    • Dlouhodobá bezpečnost.
    • Akceptace veřejností vč. dotčených obyvatel.

    Připojte se s námi k podpisu této petice, kterou žádáme zástupce státu, aby přijali úpravy v zákonech a umožnili tak obcím a občanům rovnoprávné postavení v procesu výběru lokality pro hlubinné úložiště. červen 2013.

    Děkujeme za Váš zájem a podporu. Ing. Martin Schenk, předseda OS Nechceme úložiště Kraví hora.

    Petici připravilo:
    Občanské sdružení Nechceme úložiště Kraví hora
    Calla - Sdružení pro záchranu prostředí

    Petici lze podepsat na webu www.petice24.com nebo si ji můžete stáhnou, vytisknout a podepsanou zaslat na kontaktní adresu uvedenou na petici.


    Přílohy ke stažení