Koho obětujeme?

Datum: 29.6.2020    

Výběr lokalit pro jaderné úložiště pokročil do semifinále. Kde nebezpečný odpad skončí a jak srovnat dluh vůči těm, kteří mají dostat černého Petra za všechny ostatní?

Bílá plachta s nápisem „Na prodej“ na vyschlém plaňkovém plotě vyloženě svítí. V zahradě bují vegetace, starší dům na křižovatce je už půl roku prázdný. Zájemci o bydlení v pošumavské vesnici Pačejov by se mohli okamžitě nastěhovat. Ale žádní nejsou na obzoru. „Jednoho už jsme měli, ten by to bral hned,“ popisuje dění posledních měsíců Marcela Medřická, jíž patří třetina domu. Prodej ale narazil na složitost dědického řízení, kdy jeden ze spoluvlastníků zemřel, a než se stačilo v katastru vše přepsat, kupec utekl.

Třetí komplikace přišla na začátku června. Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zúžila po 17 letech napínání seznam lokalit pro nově chystané úložiště vyhořelého jaderného paliva z devíti na čtyři. Mezi „vítězi“ technických expertiz skončila i pačejovská lokalita Březový potok.

Dům na křižovatce byl dosud na prodej za 950 tisíc korun. O dopadech nové situace sama majitelka nechce spekulovat. Odkazuje na svého realitního makléře Jana Bendu, který má naopak jasno: „Na úložiště se ptá každý, u každé zdejší nemovitosti. Veřejně si troufnu tvrdit, že rozhodnutí tady srazilo ceny o 25 procent,“ říká Benda – odpad prý děsí zájemce všeho druhu. „Syn uvažuje o stavbě domu a chtěl ho mít někde poblíž,“ přibližuje další ze starousedlíků Robert Stichenwirth. O koupi volného domu na…

Pokračování na: respekt.cz

Zdroj: Respekt

Autor: JIŘÍ NÁDOBA