Žaloba na úložiště visí ve vzduchu

Města a obce z Horažďovicka neuspěly s rozkladem, který podaly na ministerstvo životního prostředí kvůli stavbě úložiště jaderného odpadu. Průzkumné práce v lokalitě Březový potok tak mají zelenou. Žaloba na stát už visí ve vzduchu.

„Rozkladová komise ministerstva rozhodla tak, že u nás průzkumy povolila. Práce ve dvou lokalitách, kam patříme my a Hrádek v Kraji Vysočina, jsou jen posunuté,“ sdělil Právu starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek (BEZPP).

Březový potok tak nadále patří mezi sedm lokalit, na kterých stát zvažuje vybudování hlubinného úložiště. „Odkladiště“ pro vyhořelé palivo z českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany má v České republice začít fungovat v roce 2065.

Na Horažďovicku se na jaře uskutečnil rozsáhlý protest proti stavbě zařízení. Místní zde proti záměru státu stojí dlouhodobě. A podle slov starosty se nehodlají vzdát ani nyní. Šéfové samospráv už dříve uvedli, že pokud stát průzkumy povolí, začnou na něj připravovat žalobu.

„Něco už společně s právníky připravujeme. Předpokládám, že do čtrnácti dnů vydáme oficiální zprávu. Se zástupci okolních měst a obcí jsme se domluvili, že až budeme mít finální dokument, tak ho zveřejníme,“ říká bez bližších podrobností Klásek.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v pěti lokalitách, kde stát povolil průzkumy už dříve, v říjnu představí plánované metody geologických prací. Mezi tyto oblasti patří i Čertovka, která zčásti leží v Plzeňském kraji. Průzkumy mají začít na začátku roku 2016.
„Projekty geologicko-průzkumných prací detailně popisují vše, co se bude v rámci průzkumů dít. Jedná se pouze o první etapu bez vrtných prací, která neovlivní běžný chod obcí,“ uvádí ředitel Správy úložišť Jiří Slovák.

Lidé se informace z průzkumu dozví

Lidé se podle Slováka dozvědí, jaké informace průzkumy přinesou, k čemu budou využity a co bude jejich výsledkem. Cílem první etapy prací je zúžit počet lokalit před další etapou geologických průzkumů s vrty do hloubky pět set až tisíc metrů.

„Projekty geologicko-průzkumných prací pro zbývající dvě lokality, Březový potok a Hrádek, jsou v přípravě a prezentace metod proběhnou buď ještě do konce roku 2015, anebo na začátku roku 2016,“ dodává Ivana Škvorová z oddělení komunikace SÚRAO.

Lidé na Klatovsku, kteří úložiště nechtějí, tvrdí, že stát postupuje nekoncepčně. Také se jim nelíbí, že nemají možnost stavbu na svém území odmítnout. Na severním Plzeňsku ale takový odpor nepanuje. Například město Žihle, které patří do lokality Čertovka, s průzkumy souhlasilo. Za průzkumy samosprávy od státu dostávají finanční příspěvky v řádu statisíců až miliónů korun ročně.

Zdroj: Právo