Jaderný odpad nechceme, ale peníze od státu bereme

Na účty obcí, které leží poblíž míst, kde by za pár desítek let chtěl stát ukládat vyhořelý jaderný odpad, přistály statisíce.

PODBOŘANY Několikamilionový "vánoční dárek" dostaly obce na Podbořansku, kde v příštím roce začnou průzkumné práce spojené s výběrem lokality pro umístění hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo. Peníze budou investovat především do oprav komunikací, kanalizace a obecních bytů.

Stát, tedy Správa úložiště radioaktivního odpadu, potřebuje místo zhruba do poloviny 21. století, vybrat ho musí do roku 2025. Úředníci mají vytipována místa ve čtyřech krajích Česka.

Lubenec nesouhlasí

Schválený státní příspěvek dostanou i ty obce, které s průzkumem nesouhlasí a podaly na ministra životního prostředí žalobu. V Ústeckém kraji jde o Lubenec. Na obecní účet před několika dny přistála částka více než 3,4 milionu korun.

"Jsem přesvědčen, že na příspěvek máme nezávisle na jednání soudu nárok, což uznal i stát. Na co konkrétně peníze použijeme, rozhodne zastupitelstvo. Obecně to bude na rozvoj, například na opravu komunikací, chodníků, vylepšení bytového fondu," uvedl starosta Jiří Chaloupecký.

Původně neměly tyto obce na příspěvek nárok, změnilo to však rozhodnutí vlády ze začátku prosince. "Udělalo se první poslední, aby se nařízení vlády změnilo a příspěvky se stačily do konce roku vyplatit. Jak bylo přechodné ustanovení přijato narychlo, je tam podle nás chyba. Žádná z obcí ale nárok na vyplacení nenapadne," říká kritik úložiště, aktivista Richard Kanta.

Lubenec úložiště v lokalitě Čertovka odmítá na základě výsledků referenda. Přesto ministr životního prostředí vydal s průzkumy souhlas. Obec proti tomu podala žalobu s požadavkem, aby do rozhodnutí soudu průzkumné práce nezačaly. To soud zamítl a průzkumy tak nezávisle na průběhu soudu začnou na jaře příštího roku. První etapa zahrnuje povrchové a přípovrchové měření, sběr dat, sondáže a odběr hornin pomocí neinvazivních metod.

Blatno souhlasí

Poblíž vytipované lokality leží obec Blatno, zdejší radnici jako jedné z mála průzkumné práce nevadí. Nárok má na čtyřmilionový příspěvek. Je to maximální částka, kterou může obec obdržet.

"Souhlas s průzkumnými pracemi neznamená souhlas s úložištěm. Bojovali jsme o to, aby obce za to dostaly finanční kompenzaci, což se podařilo. Peníze investujeme do rozvoje, například do oprav komunikací či nové kanalizace. Vůbec by mi nevadilo, kdyby průzkumy trvaly více let," uvedl starosta Václav Beneš.

Příspěvky jsou vypláceny ročně, po celou dobu platnosti stanoveného průzkumného území. Další příspěvek na rok 2016 dostanou obce do poloviny příštího roku. "Celkem bude vyplaceno téměř 72 milionů korun ročně. Základní výše ročního příspěvku činí 600 tisíc korun, k té se pak připočítává 30 haléřů za každý metr čtvereční z katastrálního území obce, na němž je stanoveno průzkumné území.

Příspěvky obdrží celkem 40 obcí ve čtyřech krajích," uvedla Ivana Škvorová ze Správy úložišť radioaktivního odpadu.

O autorovi: Miroslava Strnadová, redaktorka MF DNES