Den proti úložišti 2023 - z médií - Janoch


Jaderné úložiště u Temelína? Lidem tam stačí reaktory a Mydlovary

Vyšlo: 16.4.2023

Zdroj: Jihočeský deník

Autor: Zuzana Gabajová

S chladícími věžemi jaderné elektrárny na dohled se v sobotu u tvrze Býšov na Budějovicku sešli obyvatelé obcí a osad v katastrech Temelína, Dříteně, Purkarce a Olešníku a také další Jihočeši, aby řekli jednoznačné ne zbudování trvalého úložiště jaderného odpadu na lokalitě Janoch. Kromě organizátorů z iniciativy Stop Janoch na setkání promluvili i někteří zastupitelé Temelína, jako jediný ze starostů obcí, kterých by se obří stavba úložiště dotkla, dorazil temelínský starosta Josef Váca.

Na Dni proti jadernému úložišti promluvil Edvard Sequens, sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti. „Ministerstvo průmyslu a obchodu řeklo, že tady nejspíš bude největší vstřícnost vůči úložišti. Podle nás je to ale dáno hlavně tím, že ačkoli o něm zdejší starostové vědí už od roku 2016, neví o něm lidi.“

„Zní to možná neuvěřitelně, ale já se o tom dozvěděl až po letošních Velikonocích od lidí. Velmi mě to zaskočilo, protože naposled jsme před pár lety podepisovali petici proti původní lokalitě, která byla o něco dál, a já žil v domnění, že tím to celé skončilo. Nikdo nás o tom, že se lokalita přesunula a jednání neskočila, ale právě naopak, oficiálně neinformoval,“ přiznal zastupitel Temelína Pavel Hečko.

„Má se tady stavět jako první v republice modulární reaktor, rozšířila se rozvodna Kočín, ani nemluvím o MAPE Mydlovary (součástí areálu je 286 ha uranových odkališť, jedna z nejzávažnějších ekologických zátěží v celém Česku, pozn. red.). Má nám tu navíc vyrůst devět hektarů solárních panelů, o čemž jsme taky netušili, dostalo se to k nám náhodou… Já jako zastupitelka Temelína říkám, že lidi mají minimálně právo o tom vědět, aby měli možnost se svobodně rozhodnout, jestli ano, nebo ne. Jde hlavně o budoucí generace. Mlží se tady a my informace dostali zvenčí půl roku po volbách,“ vysvětlila na shromáždění Hana Hájková.

Edvard Sequens obyvatele obcí z okolí Janocha také seznámil s plány na stavbu úložiště a s jeho možnými dopady na okolní krajinu i obyvatele v blízké i daleké budoucnosti. Průzkum by probíhal na území o velikosti téměř 23 kilometrů čtverečních. „Geologické práce budou probíhat v dalších třech až čtyřech letech a poté se rozhodne o finální lokalitě. V provozu má být úložiště už v roce 2050, obce se teď mohou odvolat, termín na vyjádření je už za měsíc, kolem 20. května. Další úložiště jsou dvě na Vysočině, na Jihlavsku a na Třebíčsku, a jedna lokalita je na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje, na Horažďovicku, na lokalité nazvané Březový potok. Jinde už mají právníky, uzavírají plné moci na zastoupení a budou se samozřejmě bránit.“

Současná varianta byla vybrána v roce 2018. „Nadzemní areál úložiště by měl mít něco přes 20 hektarů, to podstatné se ale bude odehrávat pod zemí, tam to má mít až 4,4 km čtvereční, zatím není vybrána konkrétní varianta.“ Edvard Sequens dále přiblížil, že pokud se povolí průzkumné geologické práce, jejich konkrétní podoba už bude povolána bez účasti obcí a že vláda by měla rozhodnout o finální lokalitě v roce 2028. Po roce 2030 by měla začít stavba podzemní laboratoře, dalších dvacet let bude probíhat průzkum v podzemí a úložiště by mělo přijmout první odpad v roce 2050. V provozu má být dalších sto let.

Obce už teď od státu dostávají peníze
• Ministerstvo průmyslu a obchodu na svém webu zveřejnilo Bilanci zákonných příspěvků samosprávám dotčených přípravou hlubinného úložiště a provozovaných úložišť radioaktivního odpadu a výhled.
• Za období let 2015 až 2023 bylo lokalitě Janoch celkově proplaceno 4,0 mil. Kč. 4 obce v lokalitě Janoch ve stávající etapě obdrží příspěvky za stanovené průzkumné území dohromady ve výši 11,5 mil. Kč ročně po celou dobu trvání platnosti stanoveného průzkumného území. Poplatky obcím se v závislosti na rozloze zájmového katastru pohybují od 1 524 010 Kč do 4 410 945 Kč.
• Příspěvky za stanovení průzkumného území a chráněného území pro zvláštní zásah do zemské kůry mají obcím kompenzovat dopady plynoucí z jejich geografické blízkosti k jadernému zařízení, sloužícímu pro ukládání radioaktivních odpadů; dále rizika plynoucí z umístění úložiště radioaktivních odpadů obci, na jejímž území se stavba nachází; a rovněž dopady správních rozhodnutí na obce, které je potenciálně poškozují, přestože jen nepřímo (např. dopadem na ceny nemovitostí, možné investiční záměry obce apod.), a to často po relativně dlouhou dobu i bez konkrétních prací na úložišti radioaktivního odpadu. (Zdroj. mpo.cz)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

 

Proti stavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva dnes protestovali lidé na čtyřech místech Česka

15.04.2023      ČRo Radiožurnál  Pořad: 18:00 Hlavní zpravy

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka
Proti stavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva dnes protestovali lidé na čtyřech místech Česka. Možné lokality vytipovala Správa úložišť radioaktivního odpadu. Lidé se ale obávají zvýšené ekologické zátěže i nadměrného provozu. Protestní pochod uspořádali například u tvrze Býšov nedaleko Temelína na Českobudějovicku.

Kateřina VERNEROVÁ, účastnice protestu
Nás by to prakticky zničilo. My jsme se stěhovali cíleně na samotu, podle územního plánu tady kolem nás nikdy se nemělo nic stavět.

Matěj VODIČKA, redaktor
Popisuje jedna z účastnic protestů Kateřina Vernerová. Úložiště v lokalitě Janov by vzniklo přímo kolem jejího domu. Vláda by budoucí místo pro hlubinný komplex měla definitivně určit v roce 2028. Vysvětluje sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti Eduard Sequens.

Eduard SEQUENS, sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti
Právě teď v tomhle okamžiku probíhá správní řízení o povolení průzkumných území pro zvláštní zásahy do zemské kúry.

Matěj VODIČKA, redaktor
Správa úložišť radioaktivního odpadu se k protestům odmítla jakkoliv vyjadřovat. Z lokality Janoch na Českobudějovicku Matěj Vodička, Radiožurnál.


Odpolední Radiožurnál
15.04.2023      ČRo Radiožurnál

Na čtyřech místech Česka dnes lidé protestují proti chystané výstavbě úložiště radioaktivního odpadu. Odpůrci se sešli třeba u tvrze býšov nedaleko bo Temelína na Českobudějovicku. Je tam taky i náš reportér, tak se za chvilku s ním můžeme spojit.Posloucháte vysílání víkendového Radiožurnálu, zdravíme vás, ať jste, kde jste. No. Procházka přírodou i s kvízem pro děti. Tak třeba takovou formu protestu proti případnému úložišti jaderného odpadu dnes zvolili lidi u tvrze býšov nedaleko Temelína na Českobudějovicku a připojili se tak k celorepublikové akci den proti úložišti. Vadí jim, že tamní lokalita Janoch je mezi čtyřmi místy zvažovanými pro ukládání vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Je tam i náš reportér Matěj Vodička, který teď už je i s námi ve vysílání víkendového Radiožurnálu. Tak dobrý den.

MLUVČÍ
Dobré sobotní odpoledne. Ten protestní pochod právě teď vychází od tvrze. Býšov. Sešli se tu asi tři desítky lidí, ti všichni mají teď možnost, si obrazně řečeno, vybrat ze dvou tras, jedna je těžší a další ta druhá a kratší a jednodušší pro rodiny s dětmi. Jak mi potvrdila organizátorka akce Jana Horáková, hlavním cílem je upozornit na to, že lidé zde žijící v okolních obcích tady úložiště rad radioaktivního odpadu nechtějí život, jim už tak stěžují. Bývalá odkaliště uranové Rudy May, která jsou tady, obrazně řečeno, za kopcem nedaleko a která odborníci označují za jednu z největších ekologických zátěží vůbec v celé České republice. Účastníci akce mají jinak také samozřejmě transparenty a pořadatelé jim rozdávají různé informační letáky.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Si, jak vůbec je velká ta rozloha té zvažované lokality. Janoch.

MLUVČÍ
Ano. Tato lokalita se rozkládá přibližně na 27,5 kilometrech čtverečních a spadá do katastrů obcí Temelín, Dříteň, Olešník a Hluboká nad Vltavou. Mimochodem nikdo ze starostů těchto obcí a města se do dnešního protestu nezapojil. Území doporučil poradní sbor expertů správy úložišť jaderného odpadu. Mezi dalšími navrhovanými místy pro budoucí ukládání jaderného odpadu jsou horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a také březový potok na Klatovsku. I tam se dnes konají protestní akce. Správa úložišť jaderného odpadu uvedla, že se podnik k protestním akcím nebude vyjadřovat. Dodala, že lidé mají jinak na protesty právo. A o tom finálním místě pro budoucí ukládání radioaktivního odpadu by vláda měla rozhodnout do pěti let.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

Iniciativa Stop Janoch pořádala u Temelína Den proti úložišti. Má podporu Strany zelených

Jižní Čechy TEĎ
16.4.2023 22:37

TEMELÍN – V sobotu 15. dubna se uspořádala občanská iniciativa Stop Janoch akci Den proti úložišti jako vyjádření nesouhlasu s umístěním úložiště vysoceradioaktivních odpadů v lokalitě Janoch u Temelína. Jde o jedno ze čtyř míst, které zůstalo v užším výběru při hledání prostoru pro hlubinné úložiště jaderného odpadu. Dalšími lokalitami jsou Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Klatovsku. Ve zmíněných lokalitách se mají uskutečnit výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030.

Původně bylo vytipováno devět lokalit, pět jich zúžením výběru z hledáčku ministerstva průmyslu a obchodu vypadlo. Například i lokalita Magdaléna u Jistebnice a Čihadlo na Jindřichohradecku jsou tímto ze hry.

Dne proti úložišti v lokalitě u Jaderné elektrárny Temelín se v sobotu zúčastnili také zástupci jihočeské Strany zelených, která vydala k této protestní akci tiskovou zprávu. V ní spolupředsedkyně jihočeských Zelených Dana Kuchtová uvádí: „Je důležité, že i v lokalitě u Jaderné elektrárny Temelín jsou aktivní lidé, kteří odmítají jen přihlížet, jak u Týna nad Vltavou vzniká další obrovská stavební a radioaktivní zátěž krajiny – úložiště vyhořelého jaderného paliva. Pozitivním signálem byla účast starosty obce Temelín a tří zastupitelů Temelína na této akci. Ve svých vyjádřeních prezentovali jasný názor proti umístění úložiště do této lokality, což velmi oceňuji."

Akce Den proti úložišti probíhala současně ve všech čtyřech lokalitách, které Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako vhodné pro hledání hlubinného úložiště – v Březovém potoce na Klatovsku, v Hrádku na Jihlavsku, v Horce na Třebíčsku a v Janochu u Temelína. Impulsem pro tuto akci byla žádost Správy úložišť radioaktivních odpadů o povolení průzkumných geologických vrtů. „Obce a občané z vybraných lokalit cítí, že je stát podvedl, protože nemají žádnou možnost průzkumné vrty odmítnout, mohou se k nim pouze vyjádřit, ale jejich připomínky nemusí být akceptovány," uvádí se v tiskové zprávě.

„Zelení odmítají takový postup státu, který nedává místním samosprávám možnost rozhodnout o tom, co bude umístěno v jejich obci. Obce mají být rovnocennými partnery pro SÚRAO a ministerstva. Není možné změnit zásadně krajinu a život v oblasti a čekat, že obce budou pouze přihlížet a souhlasit," říká Stanislav Černý, spolupředseda jihočeských Zelených.

Autor: Libuše Kolářová

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

 

Na protestní pochod proti zvažovanému úložišti jaderného dopadu se vydali lidé u Temelína

17. duben 2023 07:34 ČRO České Budějovice
Zprávy z jižních Čech

Na protestní akci proti zvažovanému úložišti jaderného dopadu u Temelína byl Matěj Vodička
2:30

Na protest proti zvažovanému úložišti radioaktivního odpadu se nedaleko Jaderné elektrárny Temelín sešly asi tři desítky lidí. Lokalita Janoch na severním Českobudějovicku je jedním ze čtyř míst, o kterých pro tento účel stát uvažuje. Zabírá plochu přes 25kilometrů čtverečních.

Odpůrci se přidali k celorepublikovému Dni proti úložišti, protestní akci pojali jako pochod v přírodě. „Inspirovali jsmese akcemi v ostatních lokalitách, které mají také pochod. Vytvořili jsme doprovodný program, děti dostanou pracovní list a na procházce mohou plnit drobné úkoly,“ popsala organizátorka Jana Horáková.

Ta žije v nedalekém Purkarci. „Mně nejvíce vadí zničení té krajiny, ale i představa, že bych měla bydlet v místě, kde se bude budovat úložiště. Lidé, kteří se odstěhují na vesnici, si představují, že budou žít v klidu,“ řekla.
Protest proti zvažovanému úložišti jaderného dopadu u elektrárny Temelín Protestní setkání u Temelína|foto:Matěj Vodička, Český rozhlas

Stavba by měla velký vliv na rodinu Kateřiny Vernerové.„Vadí mi, že to má být přímo vedle nás. Povrchový areál se má nacházet 350 metrů od našeho domu, skladiště rubaniny 300 metrů na jinou stranu. Nás by to prakticky zničilo. My jsme se odstěhovali cíleně na samotu, podle územního plánu se kolem nás nikdy nic stavět nemělo,“ vysvětlila.

Mezi dalšími navrhovanými místy pro budoucí ukládání jaderného odpadu jsou Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a také Březový potok na Klatovsku. Dotčené obce teď můžou připomínkovat řízení o povolení průzkumných geologických prací.

Obec Temelín, která do lokality Janoch zasahuje, toho využije. „V současné době připravujeme odpověď ministerstvu průmyslu k začátku geologického průzkumu v lokalitě Janoch,“ potvrdil starosta Josef Váca.

Správa úložišť radioaktivního odpadu odmítla protesty jakkoliv komentovat. Finální lokalitu by vláda podle současných plánů měla definitivně určit v roce 2028.
autor: Matěj Vodička