Odpor proti jadernému úložišti v lokalitě Janoch

 

Petice proti výstavbě jaderného úložiště v lokalitě Janoch (v katastru obcí Olešník, Temelín, Hluboká nad Vltavou a Dříteň) vznikla začátkem srpna. Ke konci měsíce srpna bylo celkem 3500 podpisů na této petici, a proto jsme jí odeslali ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi. V petici se žádá o vyřazení lokality Janoch z míst pro hledání hlubinného úložiště. Petice probíhá stále a je možné ji podepsat např. Na OÚ Olešník, OÚ Zahájí, OÚ Dívčice a na OÚ v Dřítni.

Proč nechceme aby tu bylo úložiště???

1)    Znamenalo by to pro nás další ekologickou zátěž, ta už tu bohužel je v podání MAPE Mydlovary, (skládka Býšov, rozšiřující se skládka Munice, kaliště u Zbudova a Dívčic ), navíc se má ještě dostavovat Temelín…..

2)    SÚRAO poskytuje nejasné plány ohledně úložiště jaderného odpadu do budoucna. Nikde ve světě takové úložiště není, z čeho čerpají informace o bezpečnosti???

3)    Zmizí další, už poslední kus zeleně, kterou tu máme. Areál, kde by mělo úložiště vzniknout má mít 26,5 hektaru, což je přibližně 26 fotbalových hřišť dohromady

4)    Mohli bychom přijít o jediné zdroje pitné vody, např. obyvatelé Nové Vsi jsou na svých studních a tudíž na spodní vodě závislí

5)    Nevyřešená otázka kam s vytěženou horninou - jedná se o 2 mil. metrů krychlových výrubu. Kde vzniknou kopce s touto horninou?

6)    Dále je tu stále nevhodné podloží - stavba úložiště by měla být v žule, zde je ovšem rula, pararula, jíl a místy břidlice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Více informací naleznete na Facebooku STOP JANOCH. Čtenářům doporučujeme knihy Lidé od Temelína, A po nás planina, Rybí krev (nyní i divadelní hra) a zhlédnutí filmu Cesta na nejbezpečnější místo země každého jednoduchým způsobem uvede do problematiky nakládání s jaderným odpadem.

Tým Stop Janoch