Den proti úložišti 22. 4. 2017 - Horka

Protestního pochodu  v rámci celostátního Dne proti úložišti se na Budišovsku zúčastnilo na 120 lidí. Ti, kteří se letos rozhodli protestovat proti stavbě úložiště vysoce radioaktivních odpadů na Budišovsku, měli na vybranou.  Většina kvůli  vskutku nepříznivému počasí zvolila tradiční pláštěnkový pochod, jen největší otužilci  se ohroženou krajinou vydali na kolech.  Cílovou stanicí se tentokrát nestal  vojenský stan v místě plánované stavby,  ale přívětivé prostředí  hodovského pohostinství.

Akci  se spolkem Zdravý domov Vysočina  spoluorganizovaly všechny obce lokality, vyjma jedné. Starosta největší z nich P. Piňos si posteskl nad přístupem státu, kterému je potřeba neustále opakovat jasné a důrazné ne, protože pokud se v odporu jen trochu poleví, je lokalita rázem hodnocena jako vstřícná.

O hudební doprovod se tradičně postaral harmonikář a mladí trumpetisté.  Následně někteří z účastníků sledovali švýcarský dokumentární film Cesta na nejbezpečnější místo Země, zatímco jiní ve vedlejší místnosti živě debatovali. Život na jaderném smetišti je to, co si nikdo z nich nepřeje.  

Na samotný závěr  se skupina nejvytrvalejších vypravila před hodovskou mateřskou školku, kde děti vysadily do připravené jámy javor klen s pamětní cedulkou. Účastníci si vzpomněli i na lípu, která byla u Budišova symbolicky vysazena už před více než deseti lety.

/Simona Bernátová/

Pořádaly Zdravý domov Vysočina a obce Budišov, Hodov, Nárameč, Rudíkov, Oslavička, Osové, Rohy a Vlčatín.

Fotogalerie

 Autorkami fotografií jsou Olga Kališová a Simona Bernátová.

 

Kontakty

Oldřích Svoboda, Zdravý domov Vysočina, tel.: 602 788 543, e-mail: oldrich.svoboda@sva.cz 

Jana Nožičková, Zdravý domov Vysočina, tel.: 775 009 778, e-mail: jana.nozickova@centrum.cz

 

Pozvánka


Přílohy ke stažení