Den proti úložišti na Horce

V sobotu 20. 4. 2024 se za poměrně nepříznivého počasí setkalo asi 120 občanů v zámeckém parku v Budišově, aby se připojilo k celostátní akci Den proti úložišti. Oblast na Budišovsku zvaná Horka totiž zůstává v užším výběru lokalit pro hlubinné úložiště vysoce radioaktivních odpadů.

Přítomní byli starostou Budišova Petrem Piňosem, starostou Rudíkova Zdeňkem Součkem a Oldřichem Svobodou ze spolku Zdravý domov Vysočina informováni o situaci a možnostech obrany proti tomuto projektu, který svým rozsahem nemá srovnání s jinou podobnou stavbou. Ministerstvo průmyslu a vybraní poslanci uštědřili začátkem tohoto roku dotčeným obcím další políček, když do legislativy odmítli zahrnout nejen spolurozhodovací roli dotčených obcí, ale dokonce i parlamentu. To znovu poškodilo již tak křehkou důvěru v transparentní a demokraticky vedený proces. Tato vláda se též ve svém Programovém prohlášení zavázala, že bude vyhodnocovat jiná řešení, než je hlubinné úložiště. I podle sdělení několika odborníků z Akademie věd ČR naše republika prakticky nic jako hlubinné úložiště minimálně do konce tohoto století nepotřebuje. Použité jaderné palivo se stejně musí minimálně 60 let chladit v areálech jaderných elektráren. Český stát chce přesto takové zařízení vybudovat a zprovoznit do roku 2050. Nebylo by rozumnější nechat našim potomkům raději čas na výzkum dalšího energetického využití použitého paliva a k tomu vyšší desítky až stovky miliard ušetřených financí než potenciálně nepotřebnou „díru do země" a otrávený život tisíců místních obyvatel? Na tuto a podobné otázky by rádi slyšeli od zástupců státu odpověď i občané obcí z Horky.

Stanislav Maštalíř
Zdravý domov Vysočina

Zdroj: Velkomeziricsko.cz

 

Protestní akcí znělo: Brambory pečený, byly málo maštěný...

Vyšlo: 23.04.2024

Ani ne padesátka lidí přišla na pole nad Dolní Cerekví, kde se v sobotu po desáté hodině dopoledne konal happening přímo na místě uvažovaného povrchového areálu úložiště vyhořelého jaderného paliva.
Organizátoři akce zazpívali lidovou písničku „Jedna, dvě, tři, čtyři, pět.“

Vzduchem létaly piliny a symbolicky se mezi účastníky   akce Den proti úložišti přehazovaly horké brambory.
Poté až do noci probíhala takzvaná „tvořivá intervence“ na vrcholu Čertova Hrádku pod názvem Occupy Čerťák.

Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák, který měl na začátku setkání projev, přiznal, že slabá účast veřejnosti je pro něj zklamáním. Lidí na tradiční akci totiž dorazilo historicky nejméně.
Svou roli mohlo sehrát i počasí, protože v sobotu dopoledne až na drobné přestávky prakticky vytrvale pršelo a foukal silný vítr.

„Tajně jsme doufali ve větší účast. Je malá. Cerekváků je tu poměrně dost, ale nepodařilo se nám sem dostat obyvatele z okolních obcí. Kdyby to bylo minulý víkend, tak by sice svítilo sluníčko, ale byl by také důvod nepřijít, protože se pracovalo na zahrádkách. Je potřeba si z toho vzít to pozitivní. Sice prší a fouká, ale zato nemrzne a nesněží,“ přemítá starosta městyse.

V optimistickém tónu pokračoval. „Oheň šlo rozdělat a brambory šly upéct. Na severu tvrdí, že neexistuje špatného počasí, jen špatného oblečení,“ glosoval.
Dvořák si nemyslí, že by téma možné realizace úložiště v lokalitě Čertova Hrádku obyvatele dotčených samospráv nezajímalo.

„Tenhle problém je tu s námi už 30 let. Osobně si myslím, že už jsou z toho lidé unavení, protože ti, co to zajímá, vidí, že posuny v tomto tématu jsou malé,“ uvědomuje si.
Loni se akce účastnila přibližně stovka lidí. „Generace, která před 30 lety úložiště začala řešit, tak té se to už vůbec nedotkne. Kdyby se mě někdo zeptal, co se za rok změnilo, tak toho moc nebylo. Jen máme přijatý zákon, se kterým nejsme spokojení,“ říká Dvořák.

Zdroj: Jihlavské listy