Dvacet maratonů pro krajinu potvrzuje, že vyhrát jaderné úložiště nechce nikdo

Vyšlo: 11.6.2024 

Na 60 aktivních účastníků vystartovalo 25. května z táborové základny Na Kuši u Rohozné na trasu nebo část trasy 20. Maratonu pro krajinu (2x kolem Čeřínku). Jak podotýká dlouholetý organizátor akce Matěj Kolář, hraje se v tomto „závodě“ o to, která ze čtyř vytipovaných lokalit „vyhraje černého Petra“ jako geologicky nejvhodnější lokalita pro vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu. „Nechce totiž vyhrát nikdo!“ podotýká Matěj Kolář.

Fotogalerie z akce tu: http://rohozna.net/galerie/index.php/category/313

Spolek KUŠ, který je členem celorepublikové Platformy proti úložišti a organizuje letní táborové běhy v základně u Rohozné, pořádal letos poklidnou maratonskou demonstraci pohybem krajinou už podvacáté. Organizátoři si před lety předsevzali, že budou běhat, dokud nebude nebezpečí stavby zažehnáno. „Zatím to vypadá na doživotí,“ uvažuje Kolář.

Letos se podle něho na startu sešla pěkná směsice všech generací obyvatel z okolí Rohozné, Jihlavy, Polné, ale také z Prahy nebo Brna. Na trasu vyrazili cyklisté, koloběžkáři, pěší turisté, běžci a jezdci na koních ze statku Bezděkovský mlýn. Účastníci ještě stihli v cíli Na Kuši sledovat během bouřky odpolední hokejové semifinále z Prahy.

Slavnostní vyhlášení se konalo na návsi v Rohozné před hospodou Na Myslivně. Ocenit výkony přišla asi třicítka nejvěrnějších, k domácím řízkům a bramborovému salátu živě hrála kapela Draga Banda.

V předsálí výčepu se poté vzpomínalo při projekci několika set fotografií na všech 20 ročníků akcí proti stavbě úložiště.

„Zástupce místních, cyklista Václav Lisa, v závěru večera připomněl, že Maraton pro krajinu sice stavbu úložiště nezastaví, ale že smysluplnost této akce spočívá ve vytrvalé připomínce, že problém není vyřešen, že jsme neustále horkými kandidáty a pokud se nebudeme bránit, radioaktivní odpad za našimi humny na věčné časy skončit velmi pravděpodobně může,“ přibližuje atmosféru večera Matěj Kolář.

Zdroj: Jihlavské Listy