Soud zamítl žalobu obcí na úložiště. Nevzdávají se

Obce ze severní části třebíčského okresu neuspěly se žalobou kvůli hlubinnému úložišti jaderného odpadu. Nyní hledají cesty, jak postupovat dál.

Třebíčsko – Pořád je o co bojovat. To si myslí vedení obcí i jejich obyvatelé z lokality Horka na severu třebíčského okresu. Ta patří mezi čtyři místa v České republice, o nichž stát uvažuje jako o možném místu budoucího hlubinného úložiště jaderného odpadu. Lokalita Horka zahrnuje celkem devět obcí, které kvůli úložišti nedávno podaly žalobu na českou vládu. Nejvyšší správní soud (NSS) ji ale zamítl.

Jako účastník ve věci figurovala i Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Dotčeným obcím se nelíbil například takzvaný atomový zákon, Plán činnosti SÚRAO pro rok 2021, dlouhodobé plány pro vznik úložiště či postup při výběru místa pro úložiště.
Podle žalující strany zatím neexistuje právní úprava, která by určovala správný postup při výběru lokality.

„Orgány veřejné moci zneužívají absence právní úpravy. V důsledku toho jsou opomíjeny zájmy a názory obcí z dotčených lokalit,“ ocitoval obavy obcí z Horky soud, kterému předsedal Zdeněk Kühn.
NSS dále například konstatoval, že lidé v Horce se bojí o své životy, zdraví a majetek. Vláda naopak argumentovala třeba tak, že rozhodnutí o průzkumu v Horce pochází ještě z doby před vznikem atomového zákona. Kühn a jeho kolegové zvážili všechna pro a proti a nakonec dali za pravdu vládě. Dané usnesení vlády je podle nich aktem, který je v tomto případě mimo právní sféru stěžovatelů. „Jde o akt, jímž vláda naplňuje svoji funkci řízení, kontroly a sjednocování činnosti ministerstev, respektive činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů,“ vysvětlil Kühn.

Líčení, kterým se nejprve zabýval Městský soud v Praze, a následnou kasační stížnost směrovanou k NSS, velmi sledovali i lidé z dotčených obcí. Ty rozhodnutí soudu zklamalo. Podle některých nepostupoval správně. „Soud bohužel neposuzoval věcnou podstatu žalovaných skutečností. Odmítl je s tím, že posuzování není pro něj relevantní. Jsme odhodlaní se tomuto záměru státu i nadále bránit,“ vyjádřil se k rozhodnutí Stanislav Maštalíř z Hodova, jedné z dotčených obcí.
Největší z nich je městys Budišov. Jeho starosta Petr Piňos nyní s dalšími osmi starosty z lokality Horka zvažuje co podniknout dál. „Se starosty se scházíme pravidelně. Nyní jsme o schůzku požádali náměstkyni hejtmana Hajnovou, která má na starosti regionální rozvoj a územní plán. Chceme si říct, jak dále postupovat. V tuto chvíli je to hlavně na právnících, ale rozhodně se nechceme vzdát,“ uvedl Piňos.

Zdroj: Třebíčský deník

Autor: MILAN KRČMÁŘ

Obrázek: Pixabay.com