Lidé nechtějí jaderné úložiště

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Jaderné peníze nechceme. Řada obcí ze sedmi vytipovaných lokalit má na vybudování úložiště odpadu jasno. Za problémy spojené s geologickým průzkumem jim hodlá stát ročně posílat 72 milionů korun. Lidé v obcích ale tučné příspěvky odmítají a považují to za úplatek. Mluvila s nimi Lenka Kovandová.

Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka:
Lokalita hrádek na Vysočině, jedna z oblastí, kde se už roky o jaderném úložišti uvažuje. Místní už neví, jak více na zoufalou situaci upozornit. Na dubnový pochod proti odpadu vyrazily stovky lidí.

Matěj KOLÁŘ, organizátor protestního pochodu /natočeno 18. 4. 2015/:
Chceme tak demonstrovat, že vlastně těma penězma místní obyvatele umlčí vláda a ...

Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka:
A teď jim skutečně přistanou na účtech miliony, s průzkumy se totiž začne už brzy. Obce už několikrát daly hlasitě najevo, že s úložištěm jaderného odpadu nesouhlasí a že je nikdo nekoupí.

Pavlína NOVÁKOVÁ, starostka Cejle:
Naše zastupitelstvo rozhodlo, že ty peníze nepřijmem a vlastně my jsme i jakoby jedna z těch obcí, která podávala žalobu proti tomu rozhodnutí.

Jiří SLOVÁK, ředitel SÚRAO:
Není to v žádném případě spojováno s umístěním toho hlubinného úložiště - bez toho, že ty průzkumy budou provedeny, nelze jakkoliv říct ani, že ta lokalita je vhodná, ale současně ani, že není vhodná.

Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka:
O milionových částkách se rozhoduje těžké, zvlášť když někde tvoří i více než polovinu rozpočtu jako v Rohozné na Jihlavsku.

Štěpánka ŠTEFLOVÁ, starostka Rohozné:
Chceme vytvořit nějakou anketu a chceme znát názor našich občanů a podle toho se potom rozhodneme, zda peníze přijmeme nebo zda je vrátíme.

obyvatelka Rohozné:
Nechceme to tady, nechceme opravdu, protože tohle to všechny, vy teďko ty lesy nevidíte, to by bylo všechno pryč.

obyvatel Rohozné:
Já už tady dlouho nebudu, tak mně je to jedno.

obyvatel Rohozné:
Peníze přijmout, ale úložiště bych tady nechtěl, protože už kvůli dětem v žádným případě.

Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka:
Peníze by se určitě hodily na různé opravy silnic i školek. V obcích se kvůli nim ještě strhnou vášnivé debaty. Lenka Kovandová, Prima FTV.

Zdroj: Prima Family

Zprávy FTV Prima