Obce z Hrádku na Jihlavsku podaly žalobu na stát kvůli úložišti

Obce na Jihlavsku se chtějí žalobou domoci zrušení rozhodnutí ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) o povolení průzkumu pro úložiště radioaktivních odpadů na jejich území. Žalobu podaly obce Hojkov, Cejle, Milíčov a Nový Rychnov spolu s ekologickým sdružením 2. Alternativa z Dolní Cerekve v pondělí k Městskému soudu v Praze.

V tomto území nazvaném Hrádek povolil ministr průzkum pro úložiště letos v září jako v poslední ze sedmi lokalit v Česku vytipovaných pro úložiště Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Také obce a spolky ve zbývajících lokalitách se snaží bránit průzkumným pracím žalobami.

Průzkum pro úložiště na sedmi místech povolilo ministerstvo životního prostředí už loni v říjnu, dotčené obce se však proti tomu odvolalyLicence | Volné dílo (public domain)Zdroj |  SÚRAO

Lokalita Hrádek zasahuje do katastru šesti obcí. Ve čtyřech z nich se dříve konala místní referenda, v nichž se občané vyjádřili proti úložišti. Především se bojí toho, že přijdou o kvalitní pitnou vodu, uvedla starostka Hojkova Milada Duchanová. "Tady je voda v prasklinách a v případě zásahů do zemské kůry by se nám ta voda ztratila," řekla starostka Hojkova. O možném termínu zahájení první etapy geologických průzkumných prací pro úložiště v této lokalitě podle ní ještě správa úložišť obec neinformovala.

Správa úložišť podle údajů zveřejněných na webu pořádala minulý měsíc informační schůzky s prezentací metod geologických průzkumných prací v pěti územích zvažovaných pro úložiště. Ve zbývajících dvou, lokalitě Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Klatovsku, je prezentace naplánovaná na až na leden.

Hlubinné úložiště by mělo zahájit provoz v roce 2065, definitivně by mělo být území pro výstavbu úložiště stanoveno do roku 2025. Vyhořelé palivo z jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se zatím ukládá do skladů u těchto elektráren.

Průzkum pro úložiště na sedmi místech povolilo ministerstvo životního prostředí už loni v říjnu, dotčené obce se však proti tomu odvolaly. Letos v květnu ministr Brabec rozhodl, že průzkumy mohou začít v lokalitách Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). V srpnu získala Správa úložišť povolení i pro Březový potok v Plzeňském kraji a o měsíc později také pro Hrádek na Vysočině.

Zdroj: ekolist.cz
Autor: ČTK