Obce z Hrádku se brání úložišti odkazem na vodní režim a možnou podjatost MŽP

Vyšlo: 13.11.2023

Dolní Cerekev (Jihlavsko) - Obce z Hrádku na Vysočině chtějí, aby ministerstvo životního prostředí při rozhodování o stanovení průzkumného území pro úložiště jaderného odpadu zohlednilo ochranu vody. Při dnešním jednání v Dolní Cerekvi jejich právní zástupce Luboš Kliment zároveň vznesl námitku možné podjatosti kvůli spolupráci České geologické služby spadající pod stejné ministerstvo se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Petr Mixa za geologickou službu uvedl, že v takové spolupráci nevidí nic nestandardního. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK zjišťuje.

Obce se úložišti dlouhodobě brání. Možnou podjatost ministerstva v tomto řízení Kliment vyvozuje z toho, že žádost SÚRAO o povolení průzkumů správy úložišť podaná na ministerstvo obsahuje logo České geologické služby, která by se také měla následně na průzkumu lokalit podílet. Právník uvedl, že by měla dostat až 60 milionů korun za jednu lokalitu.

"Nemám problém s tím, že až budou vybrány a povoleny ty lokality, že budou spolupracovat. Ale posílat návrhy jako SÚRAO s logem České geologické služby, tak samozřejmě to vytváří dojem prezentace určité spolupráce, ale už v rámci správního řízení. Já bych chtěl vědět, jestli tohle je v pořádku," uvedl právník.

Logo České geologické služby na žádostech pro povolení průzkumů plynulo z toho, že pro ně tato služba poskytla odborné podklady, uvedl její náměstek pro geologii Petr Mixa. "My jsme odborný státní orgán a spolupracujeme tímto způsobem s celou řadou státních organizací a institucí, není to nic nestandardního," řekl ČTK. Uvedl také, že smlouva o spolupráci na průzkumu lokalit absolvovala schvalovací proces ministerstva průmyslu a byla o ní informovaná vláda. "Takže nejedná se o nic, z čeho by podle mě vyplývala nějaká podjatost," řekl Mixa.

O možnost provedení geologických průzkumů požádala správa úložišť koncem února ve čtyřech lokalitách zvažovaných v ČR pro úložiště, kromě Hrádku je to Horka na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Jedna finální lokalita a jedna záložní by podle správy úložišť měly být vybrané v roce 2028.

Obava o vodu je podle Mixy ve všech lokalitách. Podle něj je to oprávněné, protože vody ubývá. "Ale to není našimi průzkumy, to je klimatickou změnou," řekl. V každé lokalitě se kvůli sledování podzemní vody v krajině plánuje šestice vrtů, jeden bude vždy měřit 30 metrů a druhý blízko něj 100 metrů. Dalších sedm vrtů má prověřit kvalitu horniny, šest do hloubky 300 až 600 metrů a jeden do 1200 metrů.

Zástupci obcí z území nazývaného Hrádek před dnešním jednáním podepsali prohlášení, které se týká požadavku ochrany vody. Jednání vyvolané ministerstvem životního prostředí bylo na žádost obcí otevřené, ministerský rada Filip Jelínek v úvodu ale upozornil na to, že veřejnost do něj nemůže vstupovat. Termín možného vydání rozhodnutí ministerstva k průzkumu lokalit neuvedl.

V úložišti mají být půl kilometru pod zemí uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Státy spoléhající na jadernou energetiku v Evropě ho mají mít od roku 2050.

Zdroj: ČTK, ceskenoviny.cz

Foto: CTK/Pavlíček Luboš

 

Obce z Hrádku se brání úložišti jaderného odpadu, bojí se o vodu

Obce z lokality Hrádek na Vysočině chtějí, aby ministerstvo životního prostředí při rozhodování o stanovení průzkumného území pro úložiště jaderného odpadu zohlednilo ochranu vody. Při dnešním jednání v Dolní Cerekvi na Jihlavsku jejich právní zástupce Luboš Kliment zároveň vznesl námitku možné podjatosti kvůli spolupráci České geologické služby spadající pod stejné ministerstvo se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Celý článek na odkazu níže.

Zdroj: idnes.cz

 

Do lokality Hrádek přijeli zástupci z ministerstva a SÚRAO. Právník Kliment vznesl námitku možné podjatosti

Zhruba stovka lidí přišla dnes dopoledne do kulturního domu v Dolní Cerekvi na Jihlavsku, kde se konalo veřejné projednání ohledně stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry na lokalitě (Čertův) Hrádek. Jde o jednu z finálních čtyř lokalit pro případné umístění úložiště radioaktivního odpadu. Kromě zástupců obcí z lokality Hrádek na projednání přijeli zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, kromě nich i pracovníci Správy úložiště radioaktivního odpadu (SÚRAO) a také zástupci z České geologické služby (ČGS).

Celý článek na odkazu níže.

Zdroj: jihlavska.drbna.cz

 

V Dolní Cerekvi řešili jaderné úložiště. Lidé přišli, zapojit se ale nemohli

Otázka úložiště vyhořelého jaderného paliva opět hýbe lokalitou Čertův Hrádek na Jihlavsku. Starostové dotčených obcí se sešli v Dolní Cerekvi se zástupci ministerstva životního prostředí a Správy úložišť radioaktivních odpadů, aby jednali o průzkumném území.

Celý článek na odkazu níže.

Zdroj: jihlavsky.denik.cz