Média: Správa zažádala o povolení průzkumu v místech pro úložiště radioaktivního odpadu

Vyšlo: 27.02.2023

Praha - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) podala žádosti o stanovení průzkumného území v obcích Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. V případě, že ministerstvo životního prostředí žádostem vyhoví, zahájí správa geologický průzkum pro možné budoucí umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. O nejvhodnější lokalitě pro úložiště by se podle současných plánů mělo rozhodnout do roku 2028. ČTK to dnes sdělila mluvčí SÚRAO Martina Bílá. Obce se hlubinnému úložišti dlouhodobě brání. Podle nich stát stále nezajistil obcím v podobných řízeních dostatečná práva.

"Podání žádosti o stanovení průzkumného území je významným krokem na cestě k výstavbě hlubinného úložiště radioaktivních odpadů v České republice. Plníme tím také podmínky evropské taxonomie, aby mohlo být jádro považováno za čistý zdroj elektrické energie," řekl ředitel SÚRAO Lukáš Vondrovic.

Upozornil, že se stanovením průzkumných území se podle zákona pojí i finanční příspěvky. "Každá obec zahrnutá do průzkumného území získá příspěvek ve výši 600.000 Kč ročně. Dále také příspěvek ve výši 0,40 Kč ročně za každý čtvereční metr katastrálního území obce, na němž je průzkumné území stanoveno, a to po celou dobu stanovení průzkumného území. Příspěvky obce mohou použít dle svého rozhodnutí," podotkl šéf správy.

Cílem průzkumu bude podle SÚRAO získání podrobnějších informací o geologickém složení a vývoji horninového prostředí zvažovaných lokalit, aby bylo možné vybrat finální variantu pro umístění úložiště. Dosud má správa poznatky o územích pouze z povrchu, nyní proto chce data rozšířit o klíčové informace především například z hloubkových vrtů, které umožní prozkoumat horninový masiv. "Je nutné vědět vše o samotné hornině, jejím petrografickém a mineralogickém složení. Vědět, jak je hornina pevná, jestli je někde porušena, jak v ní proudí voda a jaké je přesně její složení. A především, jak všechny tyto záležitosti a parametry ovlivňuje hloubka,“ vysvětlil vedoucí oddělení geologie Marek Vencl.

Kromě geologického průzkumu plánuje správa ve vybraných lokalitách také biologický monitoring, který by měl začít v březnu.

Průzkumná území budou mít podle SÚRAO mnohem větší rozlohu než následný povrchový nebo podzemní areál hlubinného úložiště. Podzemní část se má rozkládat na ploše dvou až tří kilometrů čtverečních. Podle zpracovaných studií se velikost povrchového areálu pohybuje od 15 do 20 hektarů. Záležet ovšem bude na podmínkách v lokalitě.

Postup státu se dlouhodobě nelíbí obcím. Podle nich totiž dosud stále nejsou zajištěna jejich slibovaná práva a nebudou je tak moci v řízeních o stanovení průzkumných území ani využít. V této souvislosti upozorňují, že vláda sice v lednu schválila návrh zákona, který upravuje práva a lhůty dotčených obcí v jednotlivých řízeních, dosud však nebyl přijat Parlamentem.

"Zahájení jakýchkoliv geologických průzkumných prací na území našich obcí bez stanovení férových pravidel, je známkou nadřazeného postoje státu a snahy splnit úkol bez ohledu na důsledky pro lidi zde žijící," řekl mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti Antonín Seknička. Obce proto připravují na 15. dubna takzvaný Den proti úložišti, v rámci něhož chtějí upozornit na své výtky vůči postupu státu a své požadavky. Zároveň plánují o situaci jednat s vedením SÚRAO.

Hlubinné úložiště má být podle plánů správy konečným řešením životního cyklu radioaktivních odpadů. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo vzniknout do roku 2065, o urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050. Kromě Česka připravují svá úložiště i další státy.

Zdroj: ČTK

Obrázek: Sklad jaderného odpadu, sudy s odpadem - ilustrační foto. ČTK/Zavoral Libor

 

Obce, kde SÚRAO chce průzkum pro úložiště odpadu, se úložišti nadále brání

Obce z lokalit, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) žádá o stanovení průzkumného území pro úložiště radioaktivního odpadu, nadále nesouhlasí s tím, aby u nich bylo úložiště vybudováno. ČTK to dnes řekli starostové obcí Rudíkov na Třebíčsku, Dolní Cerekev na Jihlavsku, Temelín na Českobudějovicku a Chanovice na Klatovsku. Současně kritizovali způsob, jakým s nimi správa úložišť komunikuje. Informaci o její žádosti adresované ministerstvu životního prostředí obce podle starostů dostaly do datových schránek, ale bez podrobností a žádosti o vyjádření. Předpokládají, že se proti rozhodnutí ministerstva odvolají.

Mluvčí SÚRAO Martina Bílá dnes ČTK sdělila, že správa požádala o průzkumy v lokalitách Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u Temelína a v lokalitě Březový potok, kde leží i obec Chanovice. Pokud ministerstvo žádostem vyhoví, SÚRAO zahájí geologický průzkum pro možné budoucí umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. O nejvhodnější lokalitě pro úložiště by se podle současných plánů mělo rozhodnout do roku 2028.

Například starosta Rudíkova z lokality Horka Zdeněk Souček (nestraník) předpokládá, že obce, které budou účastníky řízení, podají proti rozhodnutí ministerstva odpor. "Protože si myslíme, že to porušuje zájmy občanů, kteří vyjádřili v referendu, že to (úložiště) tady nechtějí," řekl Souček. Současně doplnil, že podle obcí v lokalitě Horka nebyl výběr nynějších čtyř lokalit pro případné úložiště korektní, proto podaly stížnost k Ústavnímu soudu. Podle starosty zatím nebyla vyřízena.

Zprávu o žádosti SÚRAO o stanovení průzkumných území dostali starostové v lokalitách Horka a Hrádek do datových schránek minulý pátek. Starosta Dolní Cerekve z lokality Hrádek Zdeněk Dvořák (nestraník) očekával, že SÚRAO pošle obcím i text samotné žádosti, jak jim bylo původně slíbeno. "Já pořád, možná naivně, věřím, že nám dneska přijde do datovky na vědomí i vlastní žádost, abych měl pocit, že je s námi jednáno jako s partnery," řekl Dvořák dnes v poledne ČTK.

Obce z lokality Březový potok dostaly obecnou informaci od SÚRAO, že žádá o zahájení průzkumu, do datové schránky dnes kolem 13:00. "Jinak nevíme nic. Vlastně nám jen oznamují, že dají podání na zahájení průzkumných a výzkumných prací. Nevíme kam, jestli třeba na ministerstvo životního prostředí a kam ještě," řekl ČTK starosta Chanovic Petr Čotek (Sdružení pro budoucnost). Starostové všech deseti obcí v lokalitě se podle něj nyní sejdou a budou na oznámení do pátku reagovat.

SÚRAO podle Čotka nežádá obce o žádné vyjádření. "Výzvou nám vlastně řekli, že se chovají jinak než předchozí vedení SÚRAO, protože jsme se 7. ledna domluvili v Horažďovicích se SÚRAO, že se budeme vzájemně informovat. Ředitel SÚRAO nám slíbil, že změní styl komunikace s námi, takže to asi činí," uvedl starosta.

Se záměrem vybudování jaderného úložiště dlouhodobě nesouhlasí ani Temelín, do jehož katastru spadá lokalita Janoch. "Je to stanovisko zastupitelstva, které stále platí a nic se na něm nemění," řekl dnes ČTK temelínský starosta Josef Váca.

Cílem průzkumu bude podle SÚRAO získání podrobnějších informací o geologickém složení a vývoji horninového prostředí zvažovaných lokalit, aby bylo možné vybrat finální variantu pro umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Dosud má správa poznatky o územích pouze z povrchu, nyní chce proto data rozšířit o klíčové informace hlavně například z hloubkových vrtů. Vedle geologického průzkumu plánuje správa ve vybraných lokalitách také biologický monitoring, který by měl začít v březnu.

Zdroj: energy-hub.cz

 

Další články na dané téma

Jcted.cz: Správa úložišť radioaktivních odpadů žádá o průzkumy území. Lokality chystají Den proti úložišti

ekonews.cz: Tady chceme vrtat. SÚRAO žádá o povolení k průzkumu kvůli úložišti jaderného odpadu 

Česká televize: Události ČT (42. minuta)