ÚLOŽIŠTĚ RADIOAKTIVNÍHO ODPADU VE FRANCII A V ČR, ANEB KDYŽ DVA DĚLAJÍ TOTÉŽ

Čertův hrádek navštívila skupina starostů z francouzského regionu Grand Est, konkrétně z lokality Bure, kde s největší pravděpodobností vznikne francouzské hlubinné úložiště pro jaderný odpad. 
Jaké jsou zkušenosti francouzských starostů s tímto tématem?
Jak s místními občany jednají ve Francii a v České republice?
Vše je níže popsán v komentáři starosty Dolní Cerekve Zdeňka Dvořáka, a to včetně odkazu na jeho prezentaci a několika fotek.

Komentář starosty Dolní Cerekve Zdeňka Dvořáka:
"Já jsem si odnesl potvrzení toho, že když se dají obcím a občanům práva a začne se s nimi otevřeně diskutovat a reagovat na oprávněné požadavky, tak to ve Francii znamenalo změnu názoru z "NE" na "ANO". Před třiceti lety u nich většina nesouhlasila, nyní většina souhlasí. Reálie jsou ve Francii logicky trochu jiné než u nás, ale obdobně jako SURAO je ANDRA státní organizací zodpovědnou za jaderný odpad. Navíc kromě obcím vycházejí vstříc i "nezávislé poradní společnosti", které je složená ze zástupců veřejnosti, spolků a ekologů a která kontroluje, že všechno probíhá tak, jak se dopředu domluvili.
Doporučovali nám jejich osvědčené postupy, kdy o všem opravdu hodně diskutují a vzájemně si zdůvodňují, co a proč jednotlivé strany navrhují. Nejvíc se ale divili při zmínkách o našich právních a  zákonných předpisech. Navrhovaný zákon v ČR je na 5 stránkách. Ve Francii prý má "dekret", který řeší úložiště, více než deset tisíc stran a rozhodně ho ještě budou doplňovat, protože u nich je teď hotová "teprve" podzemní laboratoř a ještě pořád není definitivně schváleno, že se  úložiště bude budovat. Třeba i princip reverzibility (možnost znovu vyjmout vyhořelé palivo) byl do celého konceptu doplněn na základě diskuze mezi obcemi a ANDRA.
Zarazila mě informace, že Francouzi chtějí ukládat po přepracování jen 4 % z vyhořelého paliva. Chtějí oddělovat uran (i ten špatně štěpitelný) od zbytků a ukládat jen ty zbytky. Já to nikde takto napsané neviděl, ale včera to tak zaznělo. Tuhle informaci musím ještě ověřit..."

Prezentace Zdeňka Dvořáka představená při jednání je zde ke stažení.

Zdroj:  Tisková zpráva obcí z lokality (Čertův) Hrádek.