Jaderné úložiště předvolebním tématem Vysočiny

 

Už na konci jara žádali starostové z lokalit Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsko o vyjádření krajských zastupitelů k záměru státu postavit na Vysočině jaderné úložiště. Krajští radní obcím dopisem hejtmana Jiřího Běhounka vzkázali, že jde o téma pro nové krajské zastupitelstvo vzešlé z podzimních krajských voleb.

Téma výstavby jaderného úložiště uchopili čelní představitelé KDU-ČSL: krajský předseda Vít Kaňkovský a předseda krajského zastupitelského klubu Jaromír Kalina. Lidovci jako obránci venkova prosazují přijetí usnesení krajského zastupitelstva. KDU-ČSL působí už několik funkčních období v opozici, usiluje o větší podíl moci na krajské vládě.

Pro hnutí ANO vzniká složitá situace, kdy na jednu stranu podporuje výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany jako prioritu celostátní politiky, na druhou stranu v krajské politice Vysočiny chybí hlasitý názor hnutí ANO na výstavbu jaderné skládky.

Na posledním jednání krajského zastupitelstva tak budou politické strany a hnutí hledat shodu nad společným usnesením o jaderné skládce. Už samotná diskuse na krajském zastupitelstvu ukáže schopnost krajských politiků Vysočiny najít shodu nad důležitým tématem venkova.

Miroslav Mareš, Občasník.eu, 30. 9. 2020

 

Navržené usnesení po jednání rady kraje.


Přílohy ke stažení