Proti úložišti se na čtyřech místech Vysočiny chystá společný happening

Dalším rokem pokračuje úsilí představitelů a obyvatel obcí, pod nimiž státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hledá místo pro vyhořelé jaderné palivo, odvrátit tuto snahu.

V sobotu 27. dubna se proto v osmi lokalitách v celém Česku uskuteční pátý ročník Dne proti úložišti. V jeho průběhu se budou konat pochody, cyklojízdy, maraton, sázení stromů, koncerty, besedy a další akce. Na Vysočině se do něj zapojí čtyři lokality. Kraví hora na Žďársku, Horka a Na Skalním na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku.

U Kraví hory je nachystán od 9.45 pochod místy, která jsou možnou stavbou úložiště ohrožena, a následně sázení lípy a pálení čarodějnic v obci Habří.

Pro oblast Horka je připraven hvězdicový pochod a cyklojízda z dotčených obcí s ukončením u informačního stanu v krajině nad místem plánovaného úložiště u Hodova. Start je v čase od 9 do 10 hodin v Budišově, Hodově, Náramči a Rudíkově. Účastníci z Oslavičky, Oslavice, Rohů a Vlčatína se připojí k ostatním trasám.

Lokalita Hrádek se do celorepublikové akce zapojí happeningem ve 14 hodin před úřadem městyse v Dolní Cerekvi. Připraveny jsou divadelní příspěvky kolektivu ROZTOČ a Spolku KUŠ. Následovat bude promítání filmu Cesta na nejbezpečnější místo na Zemi po 15. hodině v tamním kině.

Pro oblast Na Skalním je připraven akce pochod a cyklotrasy do míst ohrožených vybudováním úložiště jaderného odpadu. Sraz účastníků se uskuteční v Boňově (10), v Dolních Vilémovicích (9.45), v Ratibořicích (10), v Ostašově (10.15), v Myslibořicích (9.30), v Lipníku (10.30). Klučov se připojí v Ratibořicích či Lipníku a v Jaroměřicích nad Rokytnou se účastníci sejdou v 9.15 hodin na náměstí u kašny.

Předpokládaný čas setkání v cílové lokalitě (průnik cest z jednotlivých obcí, GPS: 49.1249833N, 15.9333297E) je 11 hodin. Na místě budou připraveny hry a hudební produkce.

Zdroj: jihlavske-listy.cz