Hádka o radioaktivní odpad na Plzeňsku. Adepti o post hejtmana šli ostře do sebe

Celý záznam debaty najdete zde.

Ze sedmi lokalit v České republice, ve kterých může vzniknout úložiště jaderného odpadu, jsou v Plzeňském kraji dvě. Proto se tohoto tématu dotkla také druhá debata Blesku ke krajským volbám, tentokrát živě vysílaná z Plzeňského Prazdroje. A některé soupeře dostalo toto téma do varu. 

„Je velmi, velmi nadnesené tvrzení, že občany Plzeňského kraje děsí budoucí úložiště jaderného odpadu v roce 2065. Já jsem ten kraj objížděl velmi poctivě, jsem v polovině dneska, a s tímto názorem jsem se nikde nesetkal,“ reagoval na dotaz moderátorky lídr kandidátky ČSSD Josef Bernard, který věří „vlastnímu“ ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi.

Mládek slibuje, že proti vůli lidí rozhodnutí prosazovat nebude. Jenže za rok a půl se bude vláda měnit a jakého názoru bude Mládkův nástupce, se neví. „Prioritou jsou lokality na Vysočině,“ přesvědčoval Bernard.

Zbytek kandidátů se ale s nesouhlasem a obavami občanů dotčených obcí setkal. „Pan Bernard asi nehovořil se všemi občany. Já jsem hovořil s občany přímo z Chanovic, což je obec, která by měla být v samotném centru toho jaderného úložiště,“ kontroval Martin Baxa z ODS.

„Od roku 2003 čelí šest obcí z tohoto území tlaku na to, aby na jejich území bylo vybudováno hlubinné jaderné úložiště. Nikdo se jich neptal na názory, nejedná se s nimi jako s rovnými. Od roku 2003, kdy se o tom občané náhodně dozvěděli, se marně domáhají toho, aby jejich hlas byl brán vážně. Občany Horažďovicka to opravdu tíží,“ dodal také.

Dobrý hejtman naslouchá

Nikdo zřejmě za svým domem sklad jaderného odpadu nechce, i když by byl hluboko pod zemí. S tím souhlasí i Ivana Bartošová (KDU-ČSL), která usiluje o post hejtmanky za Koalici pro Plzeňský kraj.

„Mělo by být poblíž elektráren, protože elektrárny, a já to vím od svého syna, který v Temelíně pracuje, jsou velmi dobře jištěny,“ navrhla jednoduché řešení. „Vidíme velkou hrozbu v transportu toho paliva,“ doplnila s tím, že Plzeňsko občas postihnou slabá zemětřesení, a i proto by zde taková „skládka“ vzniknout neměla.

Lídr KSČM Karel Šidlo se do Josefa Bernarda opřel ještě tvrdším způsobem. „Každý, kdo by byl hejtmanem v dalším volebním období, by byl špatným hejtmanem, kdyby neslyšel hlasy občanů z některé části svého regionu. Já bych podporoval stanovisko obcí,“ řekl v současné době komunistický poslanec. Zdůraznil ale také národohospodářské hledisko.

„Není to tak nebezpečné, jak se o tom hovoří. Musí to být žulová lokalita v hloubce 450 až 500 metrů, kde vznikají ty jednotlivé kóje,“ poznamenal také Šidlo. A dodal, že problém může být v informování veřejnosti. Pak podle něj mohou vznikat zbytečné obavy.

Zahrádku vedle skládky nikdo nechce

Bezpečná věc, které není třeba se bát, navíc ji stát obcím finančně kompenzuje. Takový názor tlumočil během debaty Blesku ke krajským volbám Miloslav Zeman, lídr kandidátky hnutí ANO. „Potkal jsem lidi, kteří mají obavu, aniž by věděli z čeho. Ale potkal jsem i lidi, kteří mají pocit, že by u nich to úložiště chtěli mít. Vnímají, že obce kolem Dukovan a podobných elektráren jsou finančně motivovány,“ řekl k tématu. Sám by s úložištěm za svým domem prý problém neměl, pokud by vzniklo podle bezpečnostních standardů.

„Já bych s tím problém měla,“ nesouhlasila Ilona Jehličková, dvojka kandidátky TOP 09 v Plzeňském kraji. „Starostové těch obcí vyjádřili vůli obyvatel, že si to nepřejí. Myslím, že není o čem diskutovat,“ poznamenala rázně.

ČSSD si trvá na svém, zástupce ODS kroutil hlavou

Názory protikandidátů ani tak nepřesvědčily lídra ČSSD pro krajské volby Josefa Bernarda. Podle něj je téma zneužíváno některými politickými stranami právě v souvislosti s hlasováním o novém vedení kraje.

To nesl nelibě Martin Baxa (ODS), který trval na jiné zkušenosti ze svých cest po kraji. „Stát dosud neprokázal, že je k této věci schopen přistupovat férově,“ řekl.

„Tak je nestrašte, tak jim to vysvětlete, jak je to. Na pořadu dne to není a pan Mládek to deklaroval několikrát,“ odvolával se na stranického kolegu a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka lídr ČSSD. 

 

Autor: Blesk - David Malík

Autor: Tomáš Polák, Zuzana Štíchová