Hrádek

Vybraná lokalita pro úložiště nazvaná Hrádek leží na území obcí Boršov,Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Mirošov, Nový Rychnov a Rohozná na rozhraní okresů Jihlava a Pelhřimov v Kraji Vysočina. Nově navržené území pro geologické práce pro hledání úložiště má rozlohu 35,1 km2. Zasahuje několik cenných chráněných území, například Národní přírodní památku Hojkovské rašeliniště, přírodní rezervaci Na Oklice a řadu dalších vyhlášených přírodních památek. V území je přírodní park Čeřínek a též lokality chráněné evropskou soustavou Natura 2000. Významné jsou podzemní zdroje pitné vody.

Místní spolky: Bezjaderná vysočina, 2. Alternativa, Javořice, Říční krajina, Spolek KUŠ, Ekoinfocentrum ČSOP

22.05.2024

Maraton pro krajinu 25.5.2024 od 10h "Na Kuši"

V sobotu se koná již tradiční Maraton pro krajinu. Trasa vede tradičně 2x kolem Čeřínku 26,6km a vítáme její zdolání jakýmkoli způsobem se slavnostním vyhlášením a živou kapelou od 17h na návsi v Rohozné...

15.05.2024

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring

Zdroj: iportal24.cz. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.

23.04.2024

Den proti úložišti - rozhovor na Českém rozhlasu

Zdroj: ČRO. Protestní setkání, debaty, ale také opékání špekáčků nebo přehazování horkých brambor. Nejen to zahrnuje dnešní happening den proti úložišti, který už poosmé pořádají obce a spolky v oblastech uvažovaného umístění hlubinného úložiště jaderného paliva. Hlubinné úložiště se v Česku chystá už přes 20 let.

22.04.2024

Hrádek - Den proti úložišti: Lidé z Hrádku si dnes přehazovali horké brambory. Je třeba vychladnout a nespěchat, myslí si aktivisté

Nejen na Vysočině se dnes konal Den proti úložišti. Potřetí za sebou se sešli také lidé v lokalitě (Čertův) Hrádek na Jihlavsku. Desítky lidí dnes dopoledne, i přes nepřízeň počasí, přišly na místo potenciálního areálu hlubinného úložiště, který je vymezený v prostoru mezi Dolní Cerekví a Rohoznou.

19.04.2024

Horká brambora pro Dolní Cerekev. Místní pálí úložiště, zase budou protestovat

Zdroj: jihlavsky.denik.cz. Symbolické přehazování horkých brambor a dlouhé setkání na vrcholu Čertova hrádku. To plánují v sobotu odpůrci hlubinného úložiště v Dolní Cerekvi. Den proti úložišti startuje dopoledne a protáhne se až do noci.

11.04.2024

Na letošní Den proti úložišti se na Vysočině budou přehazovat horké brambory. Lidé na protest projdou zámeckým parkem

Zdroj: Jihlavská drbna. Na letošní Den proti úložišti se na Vysočině budou přehazovat horké brambory. Lidé na protest projdou zámeckým parkem Středa, 10. dubna 2024, 17:28 Už po osmé se bude konat protestní akce s názvem Den proti úložišti. Ten se po ČR uskuteční v sobotu 20. dubna. Organizují ho obce a spolky, které nesouhlasí s výstavbou hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.

04.04.2024

Den proti úložišti 2024 - sobota 20. dubna - Hrádek

I letošní rok si obce z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v sobotu 20. dubna 2024 připomenou své oprávněné zájmy na společném Dnu proti úložišti. Jedná se již o 8. ročník.

29.11.2023

Připadal jsem si jako policajt, řekl po jednání k úložišti starosta Cerekve

Přes dvě hodiny trvalo jednání mezi představiteli obcí sdružených v lokalitě Hrádku, úředníky z ministerstva životního prostředí a zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

22.11.2023

Vláda nás zradila, tvrdí na Vysočině. Síkela prý nesplnil důležitý slib

Zdroj: TN.cz Vedení Vysočiny se nelíbí výsledná podoba zákona o hlubinném úložišti jaderného odpadu. Podle něj bude totiž o umístění úložiště rozhodovat nově pouze vláda, a to bez jakékoliv kontroly obou komor parlamentu. Lidé z vedení obcí, kterých se to týká, mají strach, že bez zastání Sněmovny a Senátu je nikdo nebude poslouchat.

15.11.2023

DOKTRÍNA (ČERTOVA) HRÁDKU

My, starostky a starostové obcí Boršov, Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Mirošov, Nový Rychnov a Rohozná, vědomi si povinnosti řádné péče o přírodní dědictví svěřené nám našimi předky a toho, že jsme povinni toto dědictví zachovat a předat našim potomkům, činíme toto SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ...

15.11.2023

Obce z Hrádku se brání úložišti odkazem na vodní režim a možnou podjatost MŽP

Přinášíme sérii článků reagující na projednávání průzkumného území v Dolní Cerekvi. Najdete v nich fotogalerie i videa.

08.11.2023

Veřejné projednání stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry na lokalitě Čertův Hrádek

Jako společný zástupce obcí z lokality (ČERTŮV) HRÁDEK si Vás dovoluji informovat o tom, že zastupitelstva dotčených obcí schvalují doktrínu a vyzývají k účasti na veřejném jednání o úložišti, které se bude konat 13.11.2023 v Dolní Cerekvi.

26.10.2023

Obce z Hrádku na Vysočině chtějí při jednání o úložišti upozornit na ochranu vod

Zdroj: Jihlavské listy. Obce z lokality Hrádek na Vysočině chtějí, aby ministerstvo životního prostředí při stanovení průzkumného území pro úložiště jaderného odpadu vzalo v potaz ochranu tamních zdrojů pitné vody. Na listopadovém jednání, které svolalo ministerstvo do Dolní Cerekve na Jihlavsku, chtějí zástupci všech osmi obcí předložit společné prohlášení. Informaci řekl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák (nestraník). Obce z Hrádku se úložišti brání dlouhodobě.

22.09.2023

Primátor: Hrádek není nejlepší místo na vybudování úložiště jaderného odpadu

Na diskuzi o úložišti nakonec nepřijeli do Jihlavy pozvaní poslanci. Museli zůstat v práci. Projednávali o něm zrovna zákon. Jihlava Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě hostila přesně před týdnem besedu, která se v ústředním tématu točila okolo chystaného záměru vybudovat na Vysočině hlubinné úložiště jaderného odpadu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 další strana