Den proti úložišti 22. 4. 2017 - Čihadlo

V rámci třetího ročníku Dne proti úložišti se v sobotu 22. dubna v Deštné konal pochod pod Deštenskou horu. Trasa pochodu vedla do míst, kde by podle plánů SÚRAO mohlo být uloženo tisíce tun radioaktivního odpadu. Deštná spolu s obcemi Lodhéřov, Světce a Pluhův Žďár tvoří lokalitu Čihadlo, která je jednou ze sedmi lokalit vytipovaných k uložení tisíců tun jaderného odpadu.

I přes značnou nepřízeň počasí přišlo na pět desítek lidí vyjádřit nespokojenost s postupem státu v otázce nakládání s jaderným odpadem. Místní lidé jsou unaveni sliby, které nejsou plněny a požadují zastavení celého procesu. Na okraji Deštné byla zasazena lípa vyjadřující víru, že občanům bude zachováno právo rozhodovat o krajině, ve které žijí a s radioaktivním odpadem bude naloženo i v souladu se zájmy příštích generací.

V sobotu v poledne proběhlo také setkání zástupců obcí, spolků a veřejnosti na hraničním přechodu Nová Bystřice/Grametten, kterého se účastnilo více jak 500 lidí. Rakouští sousedé tak chtěli vyjádřit podporu českým kolegům z lokality Čihadlo v boji za férový proces řešení problematiky jaderného odpadu. Hraniční přechod je symbolické místo, kde se střetávají zájmy obou sousedních zemí, ale nekončí odpovědnost za jejich činy.

/Petr Nohava/

Pořádaly obce Okrouhlá Radouň, Pluhův Žďár a Světce.

Fotogalerie

Autory fotografií jsou Petr Nohava a Edvard Sequens.


Napsali o nás

Lidé protestovali proti úložišti jaderného odpadu. Dvě možné lokality jsou na jihu Čech, Zdroj: rozhlas.cz, 24.4.2017

Proti úložišti lidé pochodovali i navzdory dešti, Zdroj: jindrichohradecky.denik.cz, 24.4.2017

Shromáždění proti úložišti jaderného odpadu v blízkosti hranic, Zdroj: ORF.at (překlad zde), 23.5.2017

Jestliže je jaderná energie čistá, pak nemluví nic proti konečnému úložišti u Prahy, Zdroj: Kurier.at (překlad zde), 22.4.2017Kontakty

Petr Nohava, místostarosta Pluhova Žďáru, tel.: 720 578 341, e-mail: pnohava@gmail.com 

Zdeněk Leitner, starosta Okrouhlé Radouně, tel.: 607 711 684, e-mail: leitnerzd@seznam.cz 

 

Pozvánka


Přílohy ke stažení